> Żółta ramka oknem na świat

Żółta ramka oknem na świat

Unikalne fotografie w doskonałej jakości – to jeden z elementów, który wyróżnia magazyn National Geographic na tle innych czasopism.

Unikalne fotografie w doskonałej jakości – to jeden z elementów, który wyróżnia magazyn National Geographic na tle innych czasopism. Trudno się dziwić, skoro to właśnie NG uważane jest za prekursora foto-dziennikarstwa: czasopismo publikowało kolorowe zdjęcia już w latach 20. XX wieku!

W żółtej ramce

Kojarzone z charakterystyczną, żółtą ramką okalającą okładkę czasopismo, nie od początku swojego istnienia zamieszczało na niej zdjęcia. Te pojawiły się w tym miejscu dopiero w 1960 roku, uzupełniając tekst i zapewniając magazynowi jeszcze większą rozpoznawalność.

Oahu from AbovePublikowane w National Geographic fotografie – przygotowywane przez profesjonalnych fotoreporterów z całego świata – bardzo często zaczynały żyć własnym życiem. Tak stało się m.in. z jednym z najbardziej znanych zdjęć, które ukazało się na okładce magazynu w 1985 roku: „Afgańską dziewczyną” autorstwa Steve’a McCurry’ego. Fotograf wykonał je rok wcześniej w pakistańskim obozie dla uchodźców Nasir Bagh, a z czasem stało się ono symbolem konfliktu afgańsko-radzieckiego i sytuacji uchodźców na świecie. Później zdjęciem sygnowało swoje publikacje Amnesty International.

Początkowo nieznana z imienia i nazwiska młoda kobieta uchwycona na zdjęciu, po kilkunastu latach i dzięki pomocy Towarzystwa National Geographic została odnaleziona. Szarbat Gula, nazywana „afgańską Moną Lisą”, powróciła do Afganistanu, gdzie żyje wraz z rodziną. Jej historię można było poznać, czytając reportaż opublikowany w magazynie.

Nie tylko zdjęcia

To zaś kolejna z cech, która wyróżnia czasopismo – podejmowanie trudnych, nierzadko kontrowersyjnych tematów. Autorzy współpracujący z National Geographic nie unikają opisu kwestii społecznych czy angażowania się w walkę o zachowanie dziedzictwa historycznego i przyrodniczego. Przykładami mogą być artykuły m.in. o światowym ubóstwie i głodzie czy ginących gatunkach.

Każdy z nich jest jednak skrupulatnie przygotowany i poprzedzony dokładną analizą sytuacji. Ma nie tylko zainteresować czytelnika, ale także – a może przede wszystkim – stanowić dla niego wiarygodne źródło wiedzy. Dlatego też National Geographic to czasopismo skierowane głównie dla tych, którzy chcą wiedzieć i widzieć więcej, nie boją się zadawać pytań i poszukiwać na nie odpowiedzi oraz zdecydowani są stale poszerzać swoje horyzonty.

Umożliwi im to prenumerata National Geographic RUCH. Niezmienna i niższa od oferowanej w kiosku cena. Pewność, że w kolekcji nie zabraknie żadnego z wydań pisma. Dodatkowo konkursy i specjalne promocje, przygotowane tylko dla prenumeratorów!

Dodaj komentarz