> Witold Śmiłowski w Jastarni

Witold Śmiłowski w Jastarni

Witek Śmiłowski – „ojciec” większości instruktorów nurkowania PADI będzie gościł Nuno Gomesa w Jastarni.

Witek Śmiłowski

Witek Śmiłowski

Udało mu się wygospodarować kilka godzin z napiętego harmonogramu kolejnego IDC i zobaczy się z nami w niedzielę wieczorem, 18 października w bazie SeaDevil w Jastarni.

Kim jest Witek Śmiłowski?

Witold Śmiłowski to jedna z najbardziej niezwykłych postaci świata nurkowego. Doskonale wysportowany, posiada ogromną wiedzę teoretyczną oraz ponad trzedziestoletnie doświadczenie w podwodnym szkoleniu. Obsypany nagodami i tytułami odnosi sukcesy każdego dnia od wielu lat. Jest bardzo rzeczowy, ma duże poczucie humoru oraz radosne usposobienie. Jest jednak bardzo skromny. Jego podopieczni zawsze mogą liczyć na niego i darzą go dużą sympatią. Poświęca się też wielu innym sportom. Ma czarny pas w karate, systematycznie trenuje kulturystykę, ściga się na torach szybkimi motocyklami, lata samolotem, skacze na spadochronach, uprawia kite surfing. Jest harlejowcem i w wolnych chwilach przemierza swoim Harleyem Europę. Ojciec dwóch chłopców, dorastającego Enzo oraz malutkiego Tomunia.

Witek jest Course Directorem PADI, Koordynatorem DAN odpowiedzialnym za szkolenia DAN na polskim rynku. Prowadzi nie tylko kursy na stopnie instruktorskie, ale również na stopień Instruktor Trainer. Był też Course Director’em w NAUI, Instruktor Trainer’em w IANTD oraz trzygwiazdkowym instruktorem w CMAS. Pierwsze kursy zaczął prowadzić 28 lat temu. Od tego czasu wyszkolił ponad 3800 nurków różnych stopni, ponad 1000 instruktorów, ponad 300 instruktorów nurkowania technicznego i trimiksowego. Wypromował 12 Course Directorów rozwijając przez wiele lat ich karierę.

Przez 4 lata był instruktorem nurkowania w San Diego w USA. Następnie wyjachał do RPA gdzie założył własne centrum nurkowe Reef Divers. Po kilkunastu latach zatrudniał 12 instruktorów na pełen etat oraz posiadał 3 bazy nurkowe w różnych miejscach Oceanu Indyjskiego i Atlantyckiego. Ponadto jako Course Director wprowadzał federację PADI w Malawi, Mozambiku, na Seszelach, Komorach i Mauritiusie. Kursy instruktorskie prowadził również w Wielkiej Brytanii oraz w Tajlandii.

Jest honorowym obywatelem Maritiusa. To wyróżnienie otrzymał od Ministra Edukacji za wkład w rozwój zawodowy w dziedzinie nurkowania rodzimych obywateli oraz za rozwój branży nurkowej w tym państwie. W wielu krajach prowadził działalność z zakresu biznesu i marketingu nurkowego oraz obsługi klienta.

Jego najgłębsze nurkowanie odbyło się na głębokości 154 metry. Nie widzi jednak niczego fascynującego w tzw. windach. Nad głębokość przedkłada czas pobytu na dnie w myśl powiedzenia „Nie pytaj mnie jak głęboko, lecz jak długo tam byłem”. Za najpiękniejsze uznaje nurkowania do głębokości 100 metrów z długim czasem dennym.

Jest twórcą autorskiej specjalizacji „Nurkowanie z rekinami”. Program ten był wielokrotnie przeprowadzany u wybrzeży RPA, w miejscu w którym występuje większość gatunków rekinów, włącznie z owianymi złą sławą ludojadami Tiger Shark oraz Great White. Sukces tego programu wpisał się w starania wielu organizacji działających na rzecz ochrony naturalnego środowiska podwodnego.

W roku 1992 w RPA współorganizował nurkowanie, podczas którego padł rekord Guinessa w liczbie ludzi nurkujących w jednym miejscu w tym samym momencie. W 1995 roku częściowo sponsorował bicie rekordu przez Nuna Gomesa, który wtedy był Witka pracownikiem i serdecznym przyjacielem. Przyjaźń łączy tych dżentelmenów do dnia dzisiejszego. W 2003 roku współorganizował bicie rekordu Polski w najgłębszym nurkowaniu w jaskini (194 metry).

W 1997 roku jego Centrum Nurkowe Reef Divers uzyskało najwyższy na świecie stopień Five Star Career Developement Center. Było to pierwsze i wtedy jedyne takie centrum na całym kontynencie afrykańskim. W 1998 roku otrzymał nagrodę za najbardziej szanowanego Course Directora w PADI. W 2002 roku powtórzył ten sukces. W roku 2004 został odznaczony przez Dyrektora Naczelnego PADI, Marca Canneya za wybitne zasługi w rozwoju PADI w Polsce.

W 2006 roku Witek uzyskał jedno z najwyższych wyróżnień PADI, tytuł Platinum Course Director. W ten sposób został po raz kolejny uhonorowany za wkład w rozwój nurkowania na naszym globie. Tym wyróżnieniem zostały objęte do tej pory zaledwie 84 osoby na świecie. Sukces ten powtórzył w 2007 roku i tym razem znalazł się w gronie 56 platynowy Course Directorów na świecie. Jest jednym z niewielu, któremu udało się utrzymać status platynowego Directora przez 3 lata z rzędu. W maju 2008 roku na kolejnym IDC wyszkolił swojego tysięcznego instruktora. Wyszkoleni przez niego instruktorzy odnoszą sukcesy zawodowe na całym świecie.

Powiązane newsy

  • Michał Kosut z Nuno w WarszawieMichał Kosut z Nuno w Warszawie Świeżo upieczony i najmłodszy w Polsce PADI Course Director Michał Kosut będzie odpowiadał na w większości 🙂 trudne pytania o rolę PADI w szkoleniu nurków technicznych podczas spotkania z Nuno Gomesem w Warszawie 16 października. Michał jest jednym z 38 nowych course directorów PADI, którzy ukończyli 23 lipca […]
  • Zmarł Witek ŚmiłowskiZmarł Witek Śmiłowski Dzisiaj w nocy zmarł Witold "Tato" Śmiłowski, instruktor trener PADI, mentor setek polskich instruktorów nurkowania. Witek był gościł wraz z nami Nuno Gomesa na Helu, pomagał nam w kontaktach ze środowiskiem nurkowym. Zmarł na Borneo podczas konferencji CDTC 2011.
  • Leszek Czarnecki zachęca do lektury książki Exley’aLeszek Czarnecki zachęca do lektury książki Exley’a Leszek Czarnecki, gospodarz warszawskiego spotkania z Nuno Gomesem napisał przedmowę do polskiego wydania "Autobiografii pod ciśnieniem" Shecka Exley'a. Leszek Czarnecki, rekordzista świata w nurkowaniu jaskiniowym odwiedzi bazę Vertigo w Warszawie 16 października, by wspólnie z Nuno Gomesem wprowadzić nas w […]
  • Czarna Maska powraca!Czarna Maska powraca! Pamiętacie Czarną Maskę z kursów nurkowania technicznego? Nie? Krótkie przypomnienie. Zakładacie swój zwykły, ważący 60 kilo kombinezon roboczy z flaszkami, ale zamiast ukochanych podwodnych rajbanów uczynna ręka podaje wam maskę dokładnie zaklejoną czarną taśmą. Co więcej jej spasowanie z twarzą zawsze powoduje […]
  • Wspinaczka dyscypliną olimpijską w 2020?Wspinaczka dyscypliną olimpijską w 2020? Wygląda na to, że wspinaczka sportowa ma całkiem realne szanse, by znaleźć się w programie Igrzysk Olimpijskich. W lutym tego roku podczas plenarnej sesji w Vancouver Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie uznał wspinaczkę za dyscyplinę sportową. Na taką decyzję IFSC (International Federation of Sport Climbing) […]
  • Rozjechało się towarzystwo…Rozjechało się towarzystwo… Jedno jest pewne, że Chochorowi cieplej obecnie, niż nam wszystkim. Otóż wybrał się on do Egiptu, coby ciało swe wygrzać w cieplejszym nieco klimacie i ponurkować nieco. Olek Domalewski za to szpanuje swoim spadochronem w wenezuelskiej dżunglii. Kinga z kolei urzęduje na dorocznym obozie zimowym Klubu Wspinaczkowego […]

Dodaj komentarz