> Wakacje w Turcji

Wakacje w Turcji
view of Icmeler Bay, aegean sea

view of Icmeler Bay, aegean sea

Jednym z popularniejszych ostatnio kierunków wakacyjnych jest Turcja. Również w ofertach ten kraj pojawia się bardzo często.

Stambuł
Wycieczki po Turcji warto zacząć od jej malowniczej stolicy – Stambułu. To miasto położone na styku dwóch kontynentów zachwyca kulturą i zabytkami. Najchętniej odwiedzanymi przez turystów miejscami są Hagia Sofia oraz Błękitny Meczet. To pierwsze to muzeum, miejsce niezwykle „ekumeniczne”, najpierw bowiem pełniło funkcję świątyni chrześcijańskiej, aby później zostać zamienionym w meczet. Hagia Sofia stanowi jeden z najwybitniejszych przykładów architektury pierwszych stuleci naszej ery.
Błękitny Meczet z kolei robi niezwykłe wrażenie, głównie dzięki fajansowym płytkom, których błękitne ornamenty roślinne dały nazwę całej świątyni. 21 tysiącami takich płytek świątynia wyłożona jest wewnątrz. Część modlitewna meczetu jest oddzielona od tej udostępnionej do zwiedzania, ale turyści i tak wchodząc do wnętrza muszą zdjąć obuwie i zakryć się specjalnymi chustami rozdawanymi przy wejściu.
Wycieczka do Stambułu to również rejs po cieśninie Bosfor i możliwość postawienia stopy na krótką chwilę w Azji. Żeby zakosztować nieco tureckiej kultury warto pójść na Bazar Egipski, gdzie możemy kupić typowe przyprawy, szale i inne charakterystyczne pamiątki oraz potargować się nieco ze sprzedawcami (w zasadzie to nie wypada nam się nie targować). A jeśli będziemy mieć trochę szczęścia to idąc ulicą, usłyszymy jedno z nawoływań muezina do modlitwy. Wielu tradycyjnych wyznawców Islamu faktycznie rozkłada wtedy specjalny dywanik, tam gdzie stoją i zaczyna się modlić.

Tureckie kurorty
Biura podróży takie jak na przykład Rainbow Tours organizują wyjazdy urlopowe do największych i najpopularniejszych tureckich kurortów, gdzie można wypocząć korzystając z pięknej pogody i hotelowych basenów. Bardzo często wśród ofert pojawia się Marmaris – kurort, który zarazem jest tętniącym życiem nocnym portem jachtowym. Warto też zainteresować się miejscowością Oludeniz, która leży przy jednej z najbardziej urokliwych tureckich plaż. Tam też można uprawiać paragliding, cieszący się coraz większą popularnością. Z jednej strony to naprawdę doświadczenie dla osób lubiących adrenalinę, z drugiej strony – podczas lotu można w zupełnie wyjątkowy sposób podziwiać piękne krajobrazy.
Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z paralotniarstwem, Turcja do dobry wybór na wakacyjny wyjazd. W okolicach takich miejscowości jak właśnie Oludeniz, bez trudu znajdziemy specjalne szkoły, w których wykwalifikowani instruktorzy przeprowadzają kursy. Paralotniarze są przygotowywani zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej, tak aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo podczas lotu. Istotne jest też, że nie trzeba mieć własnego sprzętu, ponieważ korzystanie z paralotni jest niejako wliczone w cenę kursu.
Od marca do połowy października trwa także w Turcji sezon dla surferów, wind- i kitesurferów. W lecie wiatr jest stały i umiarkowany, więc w takich warunkach poradzą sobie również początkujący.
Jedną z popularniejszych miejscowości w tym kontekście jest położone nad morzem egejskim Alacati. Znajduje się zaledwie godzinę od lotniska.

Dodaj komentarz