> TOSKANIA – MIEJSCE NA EKSTREMALNE WAKACJE!

TOSKANIA – MIEJSCE NA EKSTREMALNE WAKACJE!

Większości osób Toskania kojarzy się z łzawymi romansami spod znaku „Pod słońcem Toskanii”, oliwkami i zabytkami.
Czy jednak region też może coś zaoferować fanom ekstremalnych szaleństw? Gdzie warto się w Toskanii wybrać na uprawianie tego typu sportów oraz na co się warto zdecydować? Nasza przewodniczką po Toskanii będzie Ewa Bagińska, prowadząca stronę http://wakacjewtoskanii.pl/.

Zimowe stolice Toskanii

Podróż po ekstremalnej Toskanii zaczniemy od miejsc, gdzie warto uprawiać sporty zimowe. Szusowanie na nartach lub jazdę na desce? Toskania posiada 3 ośrodki sportów zimowych: Monte Abentone, Monte Amiata oraz Lunigiana (raj dla snowboardzistów). Monte Amiata to dodatkowo miejsce znane z torów bobslejowych. Wszystkie te miejsca mają sporo tras narciarskich o różnym stopniu trudności, jednak niewątpliwego uroku dodają im krajobrazy. Toskania nie jest obszarem zbyt górzystym, ale wspomniane miejsca wznoszą się powyżej 2000 m n.p.m. Jeśli jest odpowiednio dużo śniegu można także pokusić się na jazdę na nartach biegówkach po urokliwych dolinach.

Kitesurfing i windsurfing nad Morzem Tyrreńskim

Morze Tyrreńskie zapewnia wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Sezon trwa na nim znacznie dłużej niż na Bałtyku, gdyż morze ma odpowiednią temperaturę od maja do października. Wzdłuż wybrzeża nie trudno znaleźć punkty oferujące wypożyczenie sprzętu lub lekcje – są praktycznie w każdej miejscowości. Podobnie jest z organizacją wypadów nurkowych. Morze Tyrreńskie ma bogatą florę i faunę morską, przewodnik może nas także zabrać na zwiedzanie podwodnych grot i jaskiń. Wybrzeże w Toskanii jest bardzo urozmaicone i można znaleźć każdy rodzaj plaży: skalistą, żwirową oraz piaszczystą. Dzięki temu aktywny wypoczynek można przeplatać z błogim leniuchowaniem, spędzonym na plażowaniu.

Trekking w toskańskim klimacie

Okolice miast Pisy i Lucci to miejsce, gdzie krajobraz urozmaicony jest starym łańcuchem górskim, o niezwykle pięknym ukształtowaniu terenu. Dla wielbicieli pieszych wędrówek będzie to doskonałe miejsce na uprawianie trekkingu. Monte Pisano, bo tak nazywa się łańcuch, jest miejscem, gdzie możemy połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem Włoch oraz rozsmakowywaniu się w miejscowych klimatach. Krzywa wieża w Pisie, miejscowa pizza i niezapomniane widoki sprawią, że pobyt w Toskanii dla piechura może być jednym z najpiękniejszych w życiu.

A co robić po sportowych szaleństwach?

Toskania to jednak nie tylko sporty, ale też miejscowa tradycja, kuchnia i kultura. Jeśli nie przemawiają do nas jej zabytki, zawsze możemy przeznaczyć czas na np. warsztaty kulinarne lub udział w zbiorach trufli. Region obfituje, szczególnie latem i jesienią, w wiele miejscowych świąt i festiwali, jak np. dni wina lub pokazy tańców ludowych.

Dodaj komentarz