> Toronto. Kanadyjska stolica biznesu

Toronto. Kanadyjska stolica biznesu

Lato 2013 zbliża się wielkimi krokami, a wielu z nas już dziś szuka ciekawego miejsca na wakacyjne wojaże. Kuszą plaże, kuszą egzotyczne wyspy, korcą również światowej metropolie. Jedną z tych, którymi warto się zainteresować jest Toronto – kanadyjskie centrum biznesowe, a jednocześnie miasto zachwycające swą specyfiką i niezwykłym klimatem. To miasto wielokulturowe, w którym mieszkają przedstawiciele około 150 grup etnicznych. Języki angielski i francuski można tu usłyszeć najczęściej, choć wśród licznych mniejszości zamieszkujących w tym mieście spotkać można i Chińczyków, i sporą grupę Polaków. Indiańska nazwa Toronto oznacza „miejsce spotkań” i taki charakter ma to miasto do dziś.

Choć stolicą Kanady jest Ottawa, to właśnie Toronto ogrywa najważniejszą rolę w tym kraju. To stolica biznesowa, którą równie chętnie odwiedzają turyści. Choć zabytkowych obiektów nie ma tu zbyt wiele, współczesna architektura zachwyca podróżnych z całego świata. Pod tym względem Toronto ma się czym pochwalić.
To właśnie tu można oglądać Air Kanada Centre – potężną halę hokejową oraz Rogers Centre – zbudowany w 1989 roku stadion sportowy, który był pierwszym na świecie obiektem tego typu z całkowicie odsłanianym dachem.
W pobliżu sportowych atrakcji Toronto wznosi się najbardziej charakterystyczny obiekt Kanady. To wieża CN Tower, która osiąga wysokość 553 metrów. Dzięki temu jeszcze do niedawna była najwyższą wolnostojącą budowlą na świecie. Choć pierwsze miejsce w tym rankingu już utraciła, nadal wyróżnia się pod paroma względami. Służy przede wszystkim jako wieża telewizyjna oraz punkt widokowy, zaś z jej tarasów można podziwiać Toronto i jego okolicę z lotu ptaka. Największą atrakcją jest tu jednak obrotowa restauracja, w której można zjeść posiłek na wysokim poziomie.
Z nieco starszych budynków w Toronto wyróżnia się budynek parlamentu Ontario. Zbudowany pod koniec XIX stulecia w stylu neoromańskim gmach jest udostępniony zainteresowanym do zwiedzania, zaś otaczający go park jest idealnym miejscem na spacer. Ciekawie prezentuje się również willa zbudowana przez jednego z miejscowych przemysłowców w początkach XX wieku. Ma ona formę neogotyckiego zameczku z charakterystyczną wieżą. Oprócz trzech pięter willa ta posiada również rozbudowane podziemia. Dziś jest własnością miasta i jednym z najbardziej oryginalnych przykładów „willowej” architektury w Toronto.

Toronto może zachwycić również wspaniałymi placówkami muzealnymi. Tu znajduje się Królewskie Muzeum Ontario, będące największą placówką tego typu w całej Kanadzie. Założone w 1912 roku posiada dziś w swych zbiorach blisko 6 milionów eksponatów, zaś kolekcja stale się powiększa. Nie brak tu i mniejszych muzeów, które ze względu na swą specyfikę są oblegane przez zwiedzających. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się jedyne na świecie Muzeum Antykoncepcji.

Dodaj komentarz