> Świąteczne drzewko – sztuczne czy żywe?

Świąteczne drzewko – sztuczne czy żywe?

Przystrojona choinka w czasie świąt Bożego Narodzenia to zwyczaj, który zdecydowanie chcemy kultywować. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Groupon dotyczącego przedświątecznej gorączki w Polsce i na świecie. 55,7% pytanych chce mieć żywą choinkę, 26,8% zadowala się sztuczną, a 73,5% ogólnie opowiada się z dekorowaniem całego domu. Który rodzaj choinki wybrać, aby być zadowolonym przez cały okres świąt?

Żywa choinka

Pachnące drzewko świąteczne to swoista kwintesencja świąt Bożego Narodzenia. A takie doznania są możliwe tylko w przypadku żywej choinki. Tworzy ona niesamowitą atmosferę w całym domu. Piękny zapach żywicy, naturalna kolorystyka igieł, nieregularny kształt – to wszystko sprawia, że czujemy klimat świąt.

Niestety żywa choinka w domu to również więcej sprzątania, ponieważ drzewko gubi igły, które ciągle trzeba odkurzać.

Nie bez znaczenia jest również jednorazowy zakup, który najczęściej na początku stycznia zostaje wyrzucony do śmieci. Ceny najtańszych drzewek wahają się od ok. 40 zł do nawet ponad 200 zł w zależności od gatunku i wielkości. Najtańsze są świerki pospolite, ceny najmniejszych zaczynają się od 40 zł. Zdecydowanie droższe są jodły kaukaskie, których koszt to ok. 80 zł za drzewko o wysokości 110 cm.

Jeśli zależy nam na intensywnym zapachu, powinniśmy zdecydować się na świerk. Jeśli chcemy, żeby drzewko dłużej zachowało estetyczny wygląd i nie gubiło aż tylu igieł, odpowiednim wyborem będzie jodła kaukaska.

Sztuczna choinka

Niewątpliwą korzyścią wynikającą z posiadania sztucznej choinki są mniejsze coroczne koszty związane z przygotowaniem świąt. Zakup sztucznej choinki to jednorazowy wydatek, którego nie ponosimy w kolejnych latach. Choinkę zwyczajnie pakujemy do worka i wstawiamy np. do szafy, w której czeka do następnych świąt.

Sztuczna choinka to także mniej sprzątania. W przeciwieństwie do świerku czy jodły sztuczne drzewko gubi zdecydowanie mniej igieł. Tylko okazjonalnie zdarza się, że jakieś plastikowe igiełki odczepią się od konstrukcji i spadną pod choinkę.

W marketach jest ogromny wybór sztucznych choinek. Wśród nich są również egzemplarze dostępne z przybraniem. Takie choinki wystarczy rozpakować z kartonu i ustawić w odpowiednim miejscu. To szczególnie przydatne wtedy, jeśli nie zależy nam na samodzielnym ozdabianiu drzewka, a jedynie podtrzymaniu tradycji posiadania świątecznej choinki w domu.

Koszt sztucznego drzewka o wysokości 120 cm zaczyna się ok. 70 zł i wzrasta wraz z wielkością choinki oraz rodzajem użytych materiałów.

Dodaj komentarz