> Starnawski 360 stopni na Bałtyku

Starnawski 360 stopni na Bałtyku

3 wrakowe nurkowania na Bałtyku wykonał Krzysztof Starnawski w ramach przygotowań do realizacji projektu Starnawski 360 stopni. Trałowiec, Franken i jedna lokalizacja dostępna  z  brzegu były miejscami testowania konfiguracji podwójnego rebreathera, na którym Starnawski nurkuje od marca tego roku. “Mówimy o głębokościach do 75 m, bo na tyle praktycznie Bałtyk pozwala” – mówi Krzysztof Starnawski. Celem było przećwiczenie procedur awaryjnych, doskonalenie „przepięcia” na drugi obieg na większej głębokości i sprawdzenie ułożenia sprzętu”.

Jak mówi Starnawski największym problemem są opory oddechowe przy używaniu drugiego, bailoutowego  rebreathera. “Tego do końca nie da się uniknąć, jedynym miejscem, gdzie jestem w stanie umieścić drugie przeciwpłuca to plecy i na pewno opory w związku z tym będą większe, praw fizyki nie przeskoczymy, ale wiem już po nurkowaniach w Bałtyku, że mogę inaczej rozłożyć sprzęt i zminimalizować ograniczenia w przepływie mieszanki” – twierdzi Starnawski. Zmiany wymaga również jacket, który na potrzeby projektu będzie musiał być uszyty od nowa. Musi on być o prawie 20 cm szerszy a takich nie ma na rynku i trzeba szyć samemu. Większość prac i przeróbek wykonuje firma Eques która wspiera Starnasia już od wielu lat. “Nie ufam też do końca elektronice. Jej szczelności wodnej nic raczej nie zagraża, wzmocnione szybki powinny wytrzymać spokojnie 300 m. Poważniejszym problemem jest przepływ gazu z rebreathera do handsetów. Przy nurkowaniach do 100 metrow to nie jest poważny problem ale głębiej podwyższone ciśnienie może uszkodzić wyświetlacze a to już jest poważna awaria.  Egzemplarze, których używa Krzysztof Starnawski były sprężane w komorze do 150 m, ale nikt nie testował ich na bardzo dużych głębokościach w pracy. Wadliwie działający handset może być przyczyną poważnych problemów, czego doświadczył Don Shirley, bohater wydanego przez nas “Mroku” Phillipa Fincha, który zalewając handset swojego rebreathera olejem zostawił  pęcherzyk powietrza wewnątrz obudowy. Na głębokości 250 m konsola implodowała, a Shirley był zmuszony ręcznie sterować poziomem tlenu w mieszance oddechowej korzystając ze wskazań drugiego, ocalałego, handsetu.

Skuteczna eksploracja przy użyciu podwójnego obiegu zamkniętego jest skomplikowana. Isler i Hasenmayer w latach 80. testowali rozwiązania oparte na połączonych rebreatherach, ale jedynie ten drugi posługiwał się w pełni zamkniętą konstrukcją STR 80 przy mapowaniu jaskiń francuskich. “Musimy sobie zdać sprawę, że dodatkowy rebreather jest organizmem, który cały czas musimy „utrzymywać przy życiu” – rebreather, mimo że go nie uzywamy musi być w pełni wypełniony mieszanina oddechowa o akceptowalnym ppO2 i absorbencie gotowym do pracy czyli musi być co najmniej wilgotny a najlepiej wilgotny i ciepły. Przy wynurzaniu i zanurzaniu się jest to nielada wyzwanie. Dlatego, jak sądzę, niewielu nurków poszło w ślady Niemca”. Jednak przy użyciu tradycyjnego twinsetu eksploracja jakini „The Pit”, jaskini w Meksyku, która ma otworzyć Starnawskiemu drogę do połączenia 2 systemów jaskiniowych Dos Ojos i Sac Actun (trzecia i druga najdłuższa jaskina na świecie), byłaby niezwykle mozolnym zadaniem. Jedno nurkowanie Starnawskiego kosztowałoby wiele dni pracy dużego zespołu wsparcia, w tym wsparcia na głębokości 100 i więcej metrów i kilkudziesięciu stage’y. “Trudno się dziwić, że podwójny rebreather jest dla mnie naturalnym wyborem” – oświadczył polski nurek.

21 września Krzysztof Starnawski odlatuje do Egiptu, gdzie zamierza przetestować sprzęt na głębokościach 200 i więcej metrów.

Powiązane newsy

  • Starnawski zamierza połączyć najdłuższe jaskinie na świecieStarnawski zamierza połączyć najdłuższe jaskinie na świecie Egipt, Czechy i Meksyk to miejsca, które wybrał Krzysztof Starnawski, polski nurek jaskiniowy na realizację trzech projektów badawczych o wspólnej nazwie „Starnawski 360 stopni”: nurkowania na podwójnym obiegu zamkniętym w Morzu Czerwonym (200-240m); dalszego, sięgającego prawdopodobnie 190 m […]
  • Starnawski trenuje w BałtykuStarnawski trenuje w Bałtyku Krzysztof Starnawski zakonczył właśnie próby nurkowania na podwójnym obiegu zamkniętym w Bałtyku. W ramach projektu Starnawski 360 stopni Krzysztof zanurkuje w Egipcie, Czechach i Meksyku.
  • TVP 1 i „Starnawski 360 stopni”TVP 1 i „Starnawski 360 stopni” Krótka, ale i bardzo ważna informacja dla naszego portalu jak i wszystkich zainteresowanych. Telewizja TVP 1 objęła właśnie patronat nad projektem „Starnawski 360 stopni". Mamy nadzieję, że współpraca okaże się dla wszystkich bardzo udana i owocna :).
  • Starnawski 360 stopni: EGIPT Starnawski 360 stopni: EGIPT Właśnie została zakończona egipska część projektu „Starnawski 360stopni” polegająca na przeprowadzeniu testów podwójnego rebreathera HammerHead. Po serii nurkowań w czasie siedmiu dni treningowych Krzysiek osiągnął ostatecznie głębokość 222 metry z łącznym czasem nurkowania 8h i 15 min. Nurkowanie rozpoczęło […]
  • Starnaś napiera we FrancjiStarnaś napiera we Francji  "Fejs" roi się ostatnio od polskich instruktorów nurkujących we francuskich jaskiniach. Ostatnio dołączył do nich Krzysztof Starnawski i już po kilku dniach przygotowań logistycznych i sprzętowych zanurkował na 192m w Goul du Pont. Z relacji Starnasia wynika, że kolejne zanurzenia planuje jeszcze dalej i […]
  • Travelery za 2010 przyznaneTravelery za 2010 przyznane Marek Kamiński, Piotr Pustelnik, Anna Jackowska Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek, Rafała Nowak, Maciej Matuszyński i Mariusz Szeiba to niektórzy z wyróżnionych odkrywców przez czytelników polskiej edycji "National Geographic" i "NG Traveler". Nagroda Traveler przyznawana po raz piąty trafiła do rąk laureatów 6 […]
  1. Życzę powodzenia, ja dokładnie 21 sierpnia przyleciałem do Egiptu – o nurkowaniach na takiej głębokości to mogę pomarzyć, ale są tam do tego warunki 🙂 Trzymam kciuki!

Dodaj komentarz