Starnawski 360 stopni: EGIPT

Właśnie została zakończona egipska część projektu „Starnawski 360stopni” polegająca na przeprowadzeniu testów podwójnego rebreathera HammerHead.

Po serii nurkowań w czasie siedmiu dni treningowych Krzysiek osiągnął ostatecznie głębokość 222 metry z łącznym czasem nurkowania 8h i 15 min. Nurkowanie rozpoczęło się w toni, bez użycia liny opustowej, wzdłuż ścian The Bells, a zakończyło dekompresją w Blue Hole. Wsparcia na miejscu w Dahab udzieliła baza Planet Divers.

W skład zespołu realizującego projekt Krzysztofa Starnawskiego wchodzą: Irena Stangierska, Marek Klyta i Grzegorz Rutkowski. Zabezpieczając nurkowania zespół wykorzystywał zarówno obieg otwarty jak i rebreathery HammerHead.

Główną częścią projektu „Starnawski 360stopni” jest eksploracja jaskini The Pit w Meksyku. Zaplanowane na tą część wyprawy nurkowanie odbywać się będzie na średniej głębokości 100 metrów z czasem dennym około 2 godzin.

Nieoceniony wkład w realizację projektu „Starnawski 360stopni” mają: Leszek Czarnecki w konsultacjach merytorycznych oraz współorganizacji ekspedycji, Tomasz Żabierek w zagadnieniach dotyczących rebreather’a HammerHead, Bartek Grynda (GRAL Marine) między innymi w bardzo wartościowych uszczelnieniach instalacji elektrycznej, seryjnie nieprzystosowanej do takich głębokości, Bretislav Vaisar (IQ SUB) produkujący elementy do rebreatherów, Ryszard Paluszkiewicz (Eques) z nieocenioną, już od lat trwającą współpracą w dziedzinie ciągłego doskonalenia sprzętu nurkowego.

Ostatnie tygodnie spędzone w pocie czoła nad przygotowaniami sprzętu, logistyki wyjazdów oraz treningami zaowocowały udanym, bezpiecznie zakończonym nurkowaniem, a jak wynika z relacji Starnasia można będzie w przyszłości „pociągnąć jeszcze grubo poniżej 220…”

Szczegółowe relacje z poszczególnych etapów projektu zostaną opublikowane wkrótce, a zdjęcia z naszych dotychczasowych poczynań autorstwa Ireny Stangierskiej dostępne są już w dziale „galerie”.

Powiązane newsy

 • Starnaś! 283 m! Udało się!Starnaś! 283 m! Udało się! 283 metry tyle wynosi obecny rekord świata nurkowania na obiegu zamkniętym i należy on do Polaka - Krzysztofa Starnawskiego. Starnaś po 9 godzinach dekompresji wynurzył się z Morza Czerwonego w okolicach Dahab, gdzie bił rekord wspomagany przez zespół złożony z Ireny Stangierskiej, Marka Klyty, Grzegorza Rutkowskiego […]
 • Starnawski zamierza połączyć najdłuższe jaskinie na świecieStarnawski zamierza połączyć najdłuższe jaskinie na świecie Egipt, Czechy i Meksyk to miejsca, które wybrał Krzysztof Starnawski, polski nurek jaskiniowy na realizację trzech projektów badawczych o wspólnej nazwie „Starnawski 360 stopni”: nurkowania na podwójnym obiegu zamkniętym w Morzu Czerwonym (200-240m); dalszego, sięgającego prawdopodobnie 190 m […]
 • Starnasia migawki z MeksykuStarnasia migawki z Meksyku Ostatnie dwa tygodnie, jakie poświęciłem na przygotowania i prowadzenie eksploracji w jaskini The Pit mocno mnie przemęczyły fizycznie i psychicznie. Nagłe wypłycenie jaskini do 60 m i ponowne zanurzenie na 100 m skutecznie zatrzymało mnie w eksploracji na najbliższy miesiąc dopóki nie przygotuje odpowiednich tabel […]
 • Starnaś napiera we FrancjiStarnaś napiera we Francji  "Fejs" roi się ostatnio od polskich instruktorów nurkujących we francuskich jaskiniach. Ostatnio dołączył do nich Krzysztof Starnawski i już po kilku dniach przygotowań logistycznych i sprzętowych zanurkował na 192m w Goul du Pont. Z relacji Starnasia wynika, że kolejne zanurzenia planuje jeszcze dalej i […]
 • Starnaś nowym rekordzistą PolskiStarnaś nowym rekordzistą Polski 222 metry na obiegu zamkniętym jest nowym polskim rekordem głębokości i prawdopodobnie największą głębokością, na którą zszedł człowiek z podwójną konfiguracją rebreatherową. Rekord 212 metrów, który Grzegorz Dominik "Banan" ustanowił w 2005 r. Starnaś przekroczył o 10 metrów w Morzu Czerwonym w październiku […]
 • Starnawski trenuje w BałtykuStarnawski trenuje w Bałtyku Krzysztof Starnawski zakonczył właśnie próby nurkowania na podwójnym obiegu zamkniętym w Bałtyku. W ramach projektu Starnawski 360 stopni Krzysztof zanurkuje w Egipcie, Czechach i Meksyku.
 1. skot:

  Jak wszystko wykona co zaplanował to naprawdę będzie wielki, w sumie to juz jest.

 2. kiju:

  Zawsze byl 🙂

 3. rambo/tito:

  dzięki takim ludziom jak Krzysiek jestem dumny że jestem Polakiem 🙂

 4. Artie:

  It is a shame but it is a biblical reality. Many are called but few are chosen. Matt. 24:14. Only the &#e202;chos8n” love the Truth. Chuck Missler rightly divides the Word of Truth for those who love the Truth but for those who love to twist the scriptures to their own destruction, they won’t listen to him. You will see millions of views on many of today’s false teachers videos because they “tickle the ears” of those who make merchandise of God’s Word. They are not all saved that say they are saved.

Dodaj komentarz