> Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe?

Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe?

Masz w planach założenie firmy. Zanim dokonasz rejestracji, warto już teraz podjąć decyzję na temat sposobu prowadzenia księgowości. Czy będziesz robić to samodzielnie? Czy może zdecydujesz się na współpracę z biurem rachunkowym?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego trudno podjąć decyzję. Wybór to kwestia indywidualna, która zależy od osobistych potrzeb, oczekiwań i preferencji przedsiębiorcy.

ib-600x400-konto-dla-firm-1Samodzielna księgowość – za i przeciw

Nie ulega wątpliwości fakt, że samodzielnie prowadzona księgowość oznacza oszczędność pieniędzy. Dla „świeżych” przedsiębiorców może być to istotna kwestia, ponieważ na początku biznesowej drogi liczy się każdy zaoszczędzony pieniądz.

Warto jednak mieć świadomość, że samodzielna księgowość – nawet przy wykorzystaniu funkcjonalnego oprogramowania – zajmuje sporo czasu oraz wymaga zdobycia szerokiej wiedzy. W efekcie przedsiębiorca zamiast w 100% koncentrować się na działaniach związanych z rozwojem firmy, poświęca czas na dokonywanie rozliczeń, księgowanie przychodów i wydatków, itp.

Minusem samodzielnie prowadzonej księgowości jest również wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności za przesyłane deklaracje oraz inne dokumenty trafiające do urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Współpraca z biurem rachunkowym – tak czy nie?

Decydując na ofertę biura rachunkowego, przedsiębiorca musi ponieść pewne koszty związane z obsługą księgową. Różnice między biurami rachunkowymi – jeśli chodzi o ceny – mogą być spore. Wszystko bowiem zależy od tego, jakie usługi wchodzą w zakres oferty. Niektóre biura ograniczają się wyłącznie do prowadzenia księgowości, a część – oferuje dodatkowe wsparcie, np. konsultacje z doradcami podatkowymi, usługi optymalizacji podatkowej, porady prawnicze, usługi finansowania.

Chociaż za obsługę księgową trzeba zapłacić, przedsiębiorca ma szansę  na tym skorzystać. Przede wszystkim może w pełni poświęcić się na działaniach prowadzących do rozwoju firmy. Ponadto jego firmę w kontakcie z urzędem skarbowym czy ZUS może reprezentować biuro rachunkowe, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za przesyłane dokumenty, rozliczenia czy deklaracje.

Czy już wiesz, na którą opcję się zdecydujesz?

Dodaj komentarz