> Rozmowy 360 stopni: Dajcie im popływać

Rozmowy 360 stopni: Dajcie im popływać

O strategii zrównoważonego rozwoju, o jedzeniu i konsumpcji, jakości naszych zakupów i wyborów będziemy rozmawiać z wami 3 października w kawiarni Nowy Wspaniały Świat. W dyskusji oprócz was wezmą udział Adam Wajrak z Gazety Wyborczej, Przemysław Pohrybeniuk z Danone Polska, Małgorzata Szlendak z Nestle Polska,  i Jakub Bożek z Krytyki Politycznej. Tłem dyskusji jest wydana przez nas książka „Dajcie im popływać” Yvona Chouinarda, którego obszerne fragmenty wystąpień wraz z wypowiedziami z filmu „180 stopni na południe” będziecie mogli zobaczyć na spotkaniu w Krytyce Politycznej. Zapowiedziany udział przedstawiciela Lasów Państwowych jest niestety niemożliwy ze względu na „kontekst imprezy” sugerujący promocję książki.

Dajcie im popływać rozpocznie cykl spotkań Rozmowy 360 stopni, z których następne uświetni naszą premierę „Helikoptera w ogniu”.  W spotkaniu uczestniczyć będą Abdulcadir Gabeire z Fundacji dla Somalii, Wojciech Jagielski z Gazety Wyborczej i Rafał Stańczyk z TVP. W trakcie trwania dyskusji będziecie mogli zobaczyć fragmenty rozmów z polskimi świadkami operacji „Gothic Serpent” w 1993 r., a także posłuchać o kulisach realizacji filmu pod Olivera Stone’a  we wspomnieniach polskiego operatora Sławomira Idziaka. To wszystko na żywo we Wrzeniu świata 17 października.

Poniżej znajdziecie tematy gorącej dyskusji, ktorej spodziewamy się 3 października. Zaczynamy o 19:00. Mamy nadzieję na wasz liczny udział.

1. 20-minutowa prezentacja wideo Yvona Chouinarda.
2. Filozofia działania przedsiębiorstwa. „Oto główne zasady filozofii Patagonii: głęboki szacunek dla środowiska naturalnego i silna motywacja do poszukiwania rozwiązań bieżącego kryzysu ekologicznego; miłość do dzikiej przyrody; zdrowa nieufność w stosunku do autorytetów; zamiłowanie do trudnych sportów wymagających systematycznej praktyki i mistrzowskiego opanowania; pogarda dla sportów motorowych w rodzaju jazdy na skuterach śnieżnych czy wodnych; słabość do absurdalnego, autodeprecjonującego humoru; szacunek dla prawdziwej przygody (która według najlepszej definicji jest wyprawą, z której można nie ujść z życiem – a z której z pewnością nie da się powrócić do domu jako ta sama osoba) i zamiłowanie do prawdziwych przygód; przekonanie, że mniej znaczy więcej (gdy chodzi zarówno o wzornictwo, jak i o konsumpcję).
CZY TO JEST MISJA, POD KTÓRĄ KAŻDE Z PRZEDSIĘBIORSTW DZISIAJ OBECNYCH MOGŁOBY SIĘ PODPISAĆ OBIEMA RĘKOMA? JEŚLI NIE TO JAKI Z JEJ FRAGMENTÓW PAŃSTWU NAJBARDZIEJ ODPOWIADA?
3. Ekologiczny koniec świata. „Jestem absolutnym pesymistą, jeśli chodzi o przyszłość środowiska naturalnego. Za mojego życia obserwowałem wyłącznie postępującą degradację wszystkich procesów kluczowych dla utrzymania zdrowego życia na naszej planecie”.
KTO Z PAŃSTWA JEST OPTYMISTĄ CO DO LOSÓW NASZEJ PLANETY?
4. Recepcja produkcji ekologicznej. „Jedynym w zasadzie powodem, dla którego klient dokonuje zakupu naszego produktu, jest jego jakość. Marka i cena miały znaczenie drugorzędne, a kwestie ochrony środowiska miały znaczenie zgoła marginalne”.
CZY W POLSCE MA TO ZNACZENIE?
5. Popyt konsumencki jako przyczyna wytwarzania produktów szkodliwych dla środowiska? „Większość przedsiębiorstw robi dla ochrony środowiska tylko tyle, ile absolutnie musi. Wynajmują adwokatów specjalizujących się w tych kwestiach, by mieć pewność, że spełniają obowiązujące normy ochrony środowiska, w których opracowywaniu sami kiedyś brali udział. Co gorsza, nieustannie dążą do nowelizacji obowiązujących praw, by robić jeszcze mniej. Zyski mają najwyższy priorytet, a „popyt konsumencki” jest podawany jako przyczyna wytwarzania produktów szkodliwych dla środowiska”.
„PIJ MLEKO! BĘDZIESZ WIELKI” „BĄDŹ SOBĄ PIJ PEPSI”. PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM – KUPUJESZ POMAGASZ. KUPOWANIE SPOKOJNEGO SUMIENIA?
6. Pokusa wzrostu. „W zasadzie nie ma tygodnia, żebyśmy nie otrzymali propozycji sprzedaży firmy, ale cel potencjalnych kupujących jest zawsze taki sam. Widzą niedowartościowaną spółkę, która w ich rękach mogłaby szybko urosnąć i wejść na giełdę. Jako spółka notowana publicznie czy choćby częściowo należąca do inwestora zewnętrznego mielibyśmy znacznie ograniczone pole manewru i możliwości swobodnego dysponowania naszymi zyskami. Weszlibyśmy na samobójczą ścieżkę szybkiego wzrostu. Naszym celem jest pozostawienie własności firmy w rękach nielicznych osób prywatnych, abyśmy mogli koncentrować się na tym, co jest celem naszej działalności: czynieniu dobra”.
DANONE: BRING HEALTH THROUGH FOOD TO AS MANY PEOPLE AS POSSIBLE. NESTLE: GOOD FOOD, GOOD LIFE. PATAGONIA: BUILD THE BEST PRODUCT, CAUSE NO UNNECESSARY HARM, USE BUSINESS TO INSPIRE AND IMPLEMENT SOLUTIONS TO THE ENVIRONMENTAL CRISIS. CECHY WSPÓLNE, RÓŻNICE, PRZYCZYNY?
7. Przedsiębiorstwo jako wzór. „Chciałem zbudować w Patagonii model działania, który mógłby posłużyć za wzór innym firmom poszukującym możliwości długofalowego działania z poszanowaniem środowiska naturalnego, podobnie jak nasze haki i czekany stały się wzorcem dla innych producentów sprzętu wspinaczkowego”.
CO BYŚCIE CHCIELI PRZEJĄĆ OD PATAGONII JEŚLI MIELIBYŚCIE WYBRAĆ JEDNĄ RZECZ?

Powiązane newsy

  • Helikopter we Wrzeniu ŚwiataHelikopter we Wrzeniu Świata Widzimy się we Wrzeniu Świata 17 października o 19:00. Kolejnym naszym gościem będzie ppłk Krzysztof Przepiórka, były dowódca grupy szturmowej GROM-u, uczestnik operacji antyterrorystycznych na Haiti i Bałkanach, który na wstępie dyskusji o granicach interwencji międzynarodowych opowie o kulisach operacji Gothic […]
  • Film „Kon-Tiki. Tratwą przez Pacyfik” zapoznaj się z ciekawymi recenzjamiFilm „Kon-Tiki. Tratwą przez Pacyfik” zapoznaj się z ciekawymi recenzjami Zebraliśmy dla was w jednym miejscu miejscu recenzje filmu dokumentującego jedną z największych wypraw XX wieku. Ich autorami są: Adam Robiński "Życie Warszawy", Jakub Demiańczuk "Dziennik Gazeta Prawna", Rafał Świątek "Rzeczpospolita", Lech Kurpiewski "Newsweek. Polska", Bohdan Pękacki "Gazeta Wyborcza" i Paweł […]
  • Janusz Omietański w spocie „Helikoptera w ogniu”Janusz Omietański w spocie „Helikoptera w ogniu” Znacie? Nie znacie. Dość powiedzieć, że to jeden z dwóch Polaków, świadków operacji Gothic Serpent w Mogadiszu. Obok Sławomira Idziaka i Wojciecha Jagielskiego, Janusz Omietański - doradca polityczny z ramienia UNOSOM-u będzie opowiadał o Somalii na płycie dołączonej do wydania książki. Helikopter w formie książki, […]
  • Olga Morawska i Piotr Pustelnik w Południku ZeroOlga Morawska i Piotr Pustelnik w Południku Zero Nastawcie sobie budziki, 30 listopada o 19:00 Olga Morawska i Piotr Pustelnik będą gościć na nasze zaproszenie w Południku Zero. Tym razem, jak można się domyślić po składzie zaproszonych gości będziemy rozmawiać o bliskich tych, co na krawędzi. O odpowiedzialności, o przyhamowaniu wraz z pojawieniem się dzieci, o […]
  • O zasadach walki w Akademii Obrony NarodowejO zasadach walki w Akademii Obrony Narodowej           O zasadach walki (rules of engagement) we współczesnych konfliktach zbrojnych będą rozmawiać gen.dyw. Mirosław Różański, prof. Hubert Królikowski z Uniwersytetu Jagielońskiego i dr Ireneusz Kamiński z Komitetu Helsińskiego. Spotkanie, już trzecie z cyklu Rozmowy […]
  • 200% normy, nagrody i narty200% normy, nagrody i narty Ta stachanowska zajawka na początek to wyraz uznania dla zawodników, którzy - używając frazy charyzmatycznych komentatorów sportowych - ostatnim rzutem taśmy zgłosili się na zawody. Przy okazji nastąpiły przetasowania - jedni z długiej na krótką, inni odwrotnie, ale, niech ta. Tak przy okazji - z tego, co […]

Dodaj komentarz