> Rolki do freestylu – na czym skupić się przy wyborze?

Freestyle to jedna z dyscyplin wyróżniona przez Światową Federacje Sportów Wrotkarskich (w skrócie FIRS). Obok niej wyróżniamy jeszcze jazdę szybką, jazdę figurową, jazdę agresywną i wiele innych. Chociaż freestyle jest jedną z najmłodszych dyscyplin rolkarskich, to w niedługim czasie wykształciło się wiele form tej jazdy, a najbardziej popularną okazuje się slalom.  Wybór odpowiednich rolek, zwłaszcza dla osoby początkującej, może być niemałym kłopotem. Problem polega na doborze właściwych rolek, spośród naprawdę wielu dostępnych modeli. Przed zakupem, warto zapoznać się nieco z tym tematem.

3781204681_408b6c8b7d_o_2Po pierwsze: czym jest slalom?

Slalom stał się w ostatnich latach tak bardzo popularny, że niektórzy zaczęli używać tej nazwy wymiennie z freestylem. Trzeba jednak wiedzieć, że posiada on dwie najbardziej znane odmiany: freestyle slalom i speed slalom. Pierwszy polega on na jeździe pomiędzy niewielkimi, pod względem wielkości, pachołkami. Jednak, jeżeli ktokolwiek myśli, że forma ta jest porównywalna do slalomu w innych dyscyplinach sportowych, niestety będziemy musieli rozwiać jego przypuszczenia. Choć owszem, podobieństwa są oczywiste, chociażby przejazd pomiędzy przeszkodami, które ustawione są w jednej linii, to jednak slalom freestyle jest czymś więcej; jest on połączeniem jazdy, gimnastyki, tańca, a nawet jak niektórzy twierdzą; cyrkowych popisów. Podczas przejazdu po torze, zawodnik musi ominąć przeszkody wykorzystując do tego specjalne triki, których łącznie jest ponad sto. Są one podzielone ze względu na stopień trudności ich wykonania. Podczas przejazdu liczy się płynność, ilość i jakość wykonanych ewolucji, szybkość, a także względy artystyczne. Drugi slalom – speed, polega na jak najszybszym ominięciu przeszkód, ale uwaga – na jednej nodze.

Po drugie: jaki typ?

Wybierając rolki, musisz zdecydować się na najodpowiedniejszy typ. Polecane są przede wszystkim dwa rodzaje rolek. Co je odróżnia? Przede wszystkim budowa buta. Rolki typu Hardboot, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się twardą, plastikową skorupą oraz miękko wyścielanym butem wewnętrznym, tzw. linerem. Drugi typ butów charakteryzuje się skorupą, która wykonana jest z zaawansowanych materiałów, w pełni zintegrowana z butem zewnętrznym. Zazwyczaj, osoby które rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, decydują się na tańsze Hardboot. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ możliwości droższych rolek i tak wykorzystywane są dopiero przez zaawansowanych rolkarzy. Jeżeli jednak na rolkach jeździsz już jakiś czas, czujesz się na nich pewnie, a ewolucje są dla Ciebie codziennością, wtedy z pewnością warto postawić na rolki bardziej specjalistyczne.

Po trzecie: jak to jest z tymi rozmiarami?

Jeżeli już zdecydujemy się na konkretny typ rolek, zostaje nam dobranie odpowiedniego rozmiaru. Nie należy się spieszyć, warto przymierzyć wiele par, najlepiej w sklepie, gdzie oferowane są rolki nowe, nie rozbite. Nie mogą uwierać, ale nie mogą być też ani trochę za duże. Warto wybrać te rolki, które pasują „na styk”. Większość szyn w rolkach ma rozmiary 243, 231 oraz 219. Idealnie pasują one do rozmiarów od 40 wzwyż. Jeżeli twoja stopa jest nieco mniejsza, koniecznie trzeba szukać szyn w mniejszym rozmiarze.

Jeśli ktoś interesuje się tego rodzaju sportem i rozgląda się za sprzętem do niego przeznaczonym, zapraszamy na stronę: http://www.rolki.net.pl/rolki-freestyle/

Dodaj komentarz