> Rodzaje nurkowania

Rodzaje nurkowania

diving-689831_1920Jednym z najczęstszych sposobów na spędzanie wolnego czasu podczas wakacji jest nurkowanie – tak mówią badania. Podczas pobytu w ciepłych krajach aż 28% poświęca swój wolny czas na właśnie tę rozrywkę. Zwiedzanie podwodnego świata to jedno z marzeń wielu ludzi.

Nurkowanie wymaga odpowiedniego sprzętu. Dyscyplinę z powodzeniem można zaliczyć do sportów ekstremalnych. By lepiej zapoznać się z pływaniem pod wodą, warto zapisać się na kurs nurkowania.

Snorkling

Najbardziej popularne w Egipcie. Polega na podwodnym oglądaniu świata w czasie unoszenia się na wodzie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Pozwala podziwiać przyrodę i czerpać przyjemność z podwodnego spędzania wolnego czasu.

Nurkowanie bezdechowe

W środowisku nurków zwane freedivingiem. Polega na nurkowaniu z wstrzymanym powietrzem w płucach. Najbardziej powszechny rodzaj nurkowania. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani odpowiednich kwalifikacji.

Płetwonurkowanie

Sposób na rekreacje. Zwykle na głębokości do 40 metrów. Dostępne również dla dzieci od 10 roku życia. Jaka sama nazwa wskazuje – nurkowanie odbywa sięga pomocą płetw. Umożliwia podwodne robienie zdjęć.

Nurkowanie techniczne

Nurkowanie profesjonalne, niemożliwe do spróbowania dla amatorów. Wymaga bardzo skomplikowanych konfiguracji i specjalistycznego sprzętu.

Nurkowanie jaskiniowe

Nie uwzględnia pionowego wynurzania się na powierzchnię. Niekoniecznie na dużej głębokości, lecz zwykle daleko od wyjścia.

Nurkowanie saturowane

Nurkowanie, w którym poziom gazu wchłoniętego przez organizm nurka pochodzący  z mieszaniny oddechowej. Osiąga największą możliwą dla danego ciśnienia zewnętrznego wartość.

Nurkowanie komercyjne

Wykorzystywane przez specjalistów. Wymaga użycia specjalistycznego sprzętu do nurkowania.  Kandydat, który chce spróbować tego typu nurkowania musi posiadać wiele predyspozycji psychofizycznych i szereg innych umiejętności potrzebnych do  skomplikowanych w często nieczystych i niekorzystnych warunkach.

Nurkowanie wrakowe

Wiąże się z przeszukiwaniem wnętrza zatopionych wraków i innych obiektów będącym wytworem ludzkim, jak choćby zatopione platformy wiertnicze.

Zobacz także: Nurkowanie – sposób na nietypowe spędzenie wakacji

  1. Tomasz:

    wszystko się zgadza 🙂
    http://www.balticdive.pl/

Dodaj komentarz