> Pistolet do obrony osobistej?

Pistolet do obrony osobistej?

Woman in red dress reloading pistolKażdy, kto chciałby lepiej i pełniej zadbać o swoje bezpieczeństwo, zapewne niejednokrotnie myślał o zakupie broni. Do wyboru ma dwie drogi: sięgnąć po prawdziwą broń na ostrą amunicję lub po replikę lub pistolet hukowy.

Wybór zależy oczywiście od potrzeb konkretnej osoby. Osoby mieszkające w niebezpiecznej dzielnicy oraz te, które stały się już ofiarami gróźb, mogą odczuwać potrzebę nie tylko posiadania broni, ale również skorzystania z niej, gdy do tego dojdzie. Jednak w Polsce przepisy związane z uzyskaniem pozwolenia na broń są skomplikowane, a uzyskanie odpowiedniego papierka wiążą się ze sporymi opłatami. Dlatego dla tych, którzy pistolety chcą mieć tylko do postrzelania do tarczy w lesie czy do przestraszenia potencjalnego napastnika, wiatrówki pistolety sprawdzą się znacznie lepiej.

Długa droga do pozwolenia na broń

Aby uzyskać pozwolenie na broń, trzeba mieć ukończone 21 lat, być niekaranym w sprawie za przestępstwa umyślne oraz być w stanie przejść przez teksty psychologiczne i zdrowotne. W podaniu na broń należy podać powód chęci jej posiadania – np. do obrony osobistej. To nie wszystko, musimy jeszcze wyjaśnić, dlaczego jest nam ona potrzebna: tutaj liczą się fakty. Nie piszmy, że ktoś nam groził, jeżeli nigdy czegoś podobnego nie zgłaszaliśmy na policję – w takim wypadku nasze uzasadnienie nie będzie brane pod uwagę, a dodatkowo możemy mieć problemy z powodu braku zgłoszenia przestępstwa.

Pozwolenie zawsze dotyczy konkretnego modelu broni oraz jej ilości – trzeba więc uważnie wybrać model. Jeżeli broń nie spełni naszych oczekiwań i będziemy chcieli kupić inny model, staniemy przed koniecznością przejścia przez całą procedurę raz jeszcze. Podanie załącza się z wynikami badań i testów psychologicznych, ich koszt wacha się od około 400 zł. To jeszcze nie koniec. Aby ostatecznie uzyskać pozwolenie należy zdać egzamin teoretyczny, dotyczący znajomości ustawy o broni oraz prawa dotyczącego przestępstw z użyciem roni. Dopiero po jego zdaniu można podejść do egzaminu praktycznemu, w czasie którego należy rozłożyć i złożyć broń oraz strzelać do tarczy. Koszt egzaminu to 500 zł. Zdającemu przysługuje prawo do jednej poprawki – wówczas koszt to 250 zł. potrzebny jest jeszcze znaczek skarbowy, który kosztuje ponad 200 zł.

Wiatrówki jednak lepsze

Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania, a przede wszystkim koszt uzyskania pozwolenia na broń, nie trudno dziwić się, że w Polsce takim powodzeniem cieszą się wiatrówki, które doskonale imitują strzelby i pistolety. Taką broń można kupić za pośrednictwem różnych stron internetowych jak Sztucer.pl. Można wybierać tam spośród wielu modeli – a jeżeli okaże się, że jakiś nam nie odpowiada, bez przeszkód możemy kupić sobie inny. Zresztą wiatrówka pistolet świetnie sprawdza się nie tylko w użyciu sportowym, ale także może odstraszać potencjalnych napastników. I chociaż nie przyda się, gdy dojdzie do bardziej poważnego starcia, to już sam odgłos wystrzału może zaalarmować przechodniów, którzy wezwą policję.

 

Otrzymanie pozwolenia na broń nie jest niemożliwe, ale widać, że ustawodawca raczej chce zniechęcać amatorów broni palnej do jej zakupu. Jeżeli nie jesteśmy bardzo zdeterminowani do tego, by strzelać ostrą amunicją albo nie możemy wydać tysiąca złotych na samo pozwolenie, lepiej poszukać dobrej wiatrówki.

Dodaj komentarz