> Paphos. Turystyczny raj na Cyprze.

Paphos. Turystyczny raj na Cyprze.

Ta niezwykła wyspa (a jednocześnie jedno z najpopularniejszych wśród turystów państw w Europie) kusi warunkami idealnymi do wypoczynku oraz cennymi zabytkami. Cypr to miejsce wymarzone dla miłośników plażowania i historii, zaś atrakcji na wyspie jest co niemiara. To jedna z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego, znana z pięknych plaż i wyjątkowej przyrody. Liczne ośrodki wypoczynkowe, możliwość uprawiania sportów wodnych oraz nurkowania sprawiają, że wielu turystów jako miejsce wakacyjnego wypoczynku wybiera właśnie Cypr Wczasy na tej wyspie z pewnością dostarczą wielu wrażeń – zwłaszcza, jeśli na miejsce pobytu wybierze się region Pafos.

Region Paphos – kraina bezcennych zabytków

Ten region jest jednym z najpopularniejszych obszarów na wyspie. Nie brak tu malowniczych zatok oraz półwyspów, zaś pobliskie wzgórza tworzą tu wyjątkową scenerię. To jednocześnie wyjątkowa kraina z punktu widzenia historii. Obok pozostałości starożytnego miasta Pafos można tu podziwiać wiele niezwykłych budowli i legendarnych obiektów. Jednym z ciekawszych miejsc są tu „Łaźnie Afrodyty” położone w pobliżu rybackiej wioski Latsi. Owe łaźnie, czyli naturalny basen powstały w grocie, miały być miejscem wyjątkowo chętnie odwiedzanym przez Afrodytę. Innym ciekawym miejscem w regionie tym jest osiedle Maa Palaeokastreo, będące pierwszym na wyspie miejscem osadnictwa greckiego w okresie kolonizacji wyspy.

Paphos – miasto niezwykłe

Miejscem, które podczas pobytu na Cyprze trzeba odwiedzić koniecznie, jest miasto Paphos. Dawniej to właśnie ów gród pełnił rolę stolicy Cypru. Choć z czasem utracił tę zaszczytną funkcję, pozostał jednym z najważniejszych i najpiękniejszych ośrodków miejskich na wyspie. Ci, którzy zdecydują się na odwiedzenie tego historycznego miasta, narzekać na nudę z pewnością nie będą. Już w samej dzielnicy portowej czeka na turystów obiekt wyjątkowy, jakim jest XIII – wieczna twierdza. Warto też odwiedzić ruiny bizantyjskiego zamku Saranta Kolones, który w okresie wczesnego średniowiecza miał zapewnić mieszkańcom miasta ochronę przed napadami ze strony Arabów.

Aby lepiej poznać historię miasta oraz jego kulturę, warto wybrać się do miejscowych placówek muzealnych. Prezentowane w nich zbiory zachwycają swą oryginalnością i najlepiej opowiadają o dziejach nie tylko miasta, ale i całej wyspy. Do najciekawszych obiektów zalicza się tu Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Bizantyjskie, które może pochwalić się wyjątkową kolekcją średniowiecznych ikon.

Dodaj komentarz