> Nowe trasy rowerowe w Olsztynie

Nowe trasy rowerowe w Olsztynie

Cztery nowe i całkowicie od siebie różne trasy rowerowe powstały niedawno w olsztyńskim Lesie Miejskim. Będą to: Rowerowy Szlak Rodzinny, Trasa XC, Trasa Enduro i przygotowany specjalnie dla miłośników ostrej jazdy Tor Extreme. 1 sierpnia nastąpi uroczyste otwarcie połączone z piknikiem dla wszystkich zainteresowanych.Na otwarcie 1 sierpnia pilotażowego fragmentu Systemu Tras Rowerowych zaprosił na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Konferencja była nietypowa – wielu uczestników przyjechało do parku za budynkiem olsztyńskiego Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych na rowerach. „To kolejna oferta, z której z pewnością skorzystają nasi mieszkańcy i turyści. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy z takim oddaniem przygotowywali z nami te trasy i którzy są tak zaangażowani w turystykę rowerową” – mówił prezydent Olsztyna.

Projekt jest wspólną inicjatywą Zarządu Zieleni Miejskiej w Olsztynie, któremu podlega Las Miejski, oraz olsztyńskich rowerzystów zrzeszonych w Warmińskim Klubie Rowerowym Fan. „Udało nam się uzyskać wysoką jakość tras szybko i tanio dzięki dobrej współpracy urzędników, rowerzystów i pracowników Lasu Miejskiego. Traktujemy ten fragment systemu jako pilotaż. W lipcu badaliśmy, jakimi trasami poruszają się w Lesie Miejskim piesi i rowerzyści. W sierpniu, po uruchomieniu oznaczeń, sprawdzimy zmiany i wyciągniemy wnioski na przyszłość” – mówił Mirosław Arczak, pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds transportu rowerowego, który 1 sierpnia poprowadzi chętnych rowerzystów trasą rodzinną. Jeżeli ścieżki będą cieszyć się popularnością, w planach jest wyznaczenie kolejnych tras we wschodniej części Lasu Miejskiego, w kierunku Wadąga i Tracka.

Do dyspozycji rowerzystów od 1 sierpnia będą cztery trasy o różnym stopniu trudności, każda wiedzie przez piękne tereny Lasu Miejskiego, zalesione, urozmaicone, pełne wzgórz, zjazdów nad rzeki.

Rowerowy Szlak Rodzinny (10 km, kolor oznaczeń zielony) prowadzi od budynku Centrum lasami wzdłuż rzek Wadąg i Łyna aż do jez. Długiego. Jest dostępny dla rowerzystów w każdym wieku i z dowolnymi umiejętnościami. Po drodze można odpoczywać na licznych ławkach i w altanach oraz oglądać ciekawe przyrodniczo i historycznie miejsca w Lesie Miejskim.

7-kilometrowa Trasa XC (Cross Country, kolor oznaczeń żółty) jest trudniejsza: są tu ścieżki ze stromymi podjazdami, korzeniami, piach. Organizatorzy zalecają zabranie roweru górskiego z amortyzacją i kasku.

Trasa Enduro (4 km, kolor oznaczeń czerwony) to szlak dla doświadczonych kolarzy górskich. Wiedzie brzegami Łyny i ma wiele nieoczekiwanych przeszkód, wąskie i kręte ścieżki. Warto zabrać wysokiej klasy rower górski lub enduro, kask, ochraniacze.

Trasa Extreme (kolor oznaczeń czarny) to dwa wyjątkowo trudne zjazdy po 550 m. Niezbędny jest wyjątkowo mocny rower z pełną amortyzacją, kask zasłaniający twarz, ochraniacze i zbroja rowerowa.

Cieszę się, że my, rowerzyści prezentujący różne style, dogadaliśmy się, i każdy znajdzie coś dla siebie. Wszyscy mogą nam zazdrościć współpracy z leśnikami. Nie ma czegoś takiego jak olsztyński System Tras Rowerowych w Polsce, a np. w Anglii znam tylko płatne obiekty tego typu” – mówił Paweł Rymkiewicz, który w niedzielę poprowadzi użytkowników trasy Extremum.

Oznaczenia tras rowerowych w Lesie Miejskim to pierwsza część powstającego Systemu Informacji Wizualnej Olsztyna. Traktujemy je jako pilotaż dla całego miasta” – mówił na konferencji Maciej Rytczak, dyrektor wydziału promocji olsztyńskiego ratusza. Nowe, wspólne tablice Systemu Tras Rowerowych zastąpią w Lesie Miejskim istniejące obecnie, by zmniejszyć liczbę różnych oznaczeń i dobrze wyróżnić szlaki piesze PTKK dla turystów, oznaczenia tras Olimp dla biegaczy oraz trasy rowerowe. Do końca roku nowe tablice mają pojawić się w całym Lesie.

Uroczyste otwarcie nowych tras w niedzielę 1 sierpnia zacznie się w południe nad jez. Długim, przy pomoście obok. ul. Leśnej. Po przejechaniu 1 kilometra rowerzyści rozdzielą się na trasy stosownie do umiejętności i wyposażenia. Ok. 14.30 mają spotkać się razem na pikniku w Bikepark Wąwóz, niedaleko mostu Smętka na Łynie. Będzie okazja przetestowania rowerów Kross, wzięcia udziału w konkursach z nagrodami, skorzystania z bezpłatnego bufetu oraz spróbowania szczęścia w loterii.

Powiązane newsy

  • Eigera Wyśnionego ciąg dalszy oraz grudniowy KONKURS!Eigera Wyśnionego ciąg dalszy oraz grudniowy KONKURS! Eigera Wyśnionego ciąg dalszy. W ciągu najbliższego tygodnia Filmy Wspinaczkowe będą wyświetlane w Krakowie, Gdyni, Nowym Sączu, Koninie i Katowicach. Ale to zaledwie połowa Przeglądu. Przed nami jeszcze osiem innych miast i grudniowa przygoda ze wspinaczką. Aktualny rozkład jazdy znajdziecie na […]
  • Ścieżka dydaktyczna w TatrachŚcieżka dydaktyczna w Tatrach Wybierasz się w Tatry? Jeśli tak to możesz odwiedzić wyjątkową atrakcję  turystyczną, która powstała niedawno po słowackiej stronie w okolicach Tatrzańskiej Łomnicy. Ścieżka dydaktyczną, o której mówimy umożliwia zapoznanie i bliższe przyjrzenie się unikatowej tatrzańskiej roślinności. "Wyjątkowość tego miejsca […]
  • Kinga pisze z NiepaliKinga pisze z Niepali Jak wiadomo powszechnie, Kinga Baranowska znajduje się obecnie w Niepali (pisałem już chyba o akcji antynikotynowej, w której wziął udział Nepal?) i napiera w stronę Kanczendzongi. Krótkie mesaże tekstowe pozwalają z grubsza śledzić jej poczynania... 16.04.2009 Dotarliśmy do Tortong. Dziś długi dzień. Szliśmy 8 […]
  • Napieranko weekendowe na Stegnach w niedzielęNapieranko weekendowe na Stegnach w niedzielę Jak co roku, na Stegnach odbędzie się Triathlon zimowy. Zawodnicy zmierzą się 11 stycznia 2009 r. na Torze Łyżwiarskim "Stegny", w Warszawie, przy ul. Inspektowej 1. Start godz. 10.00, 11.00.  Ze wstępnych ustaleń, w wyścigu mtb wystartuje Dariusz Urbanowicz z zespołu 360 Stopni. Jeśli nikt się nie zgłosi […]
  • Skakali, lądowali, uciekali…Skakali, lądowali, uciekali… Diverse Crane Boogie – Powered by Ford, Snickers – Zakończone! Pisałem już o tym przy okazji wspominania o Olku Domalewskim. Wkrótce pokażemy Wam kilka fotek z zawodów. A oto ich statystyka... * 35 skoczków z ponad 11 Państw; * 146 metrowy, gigantycznie wysoki dźwig Żuraw - Grohmann * 2 sekundy na otwarcie […]
  • Podstolice – Ski: nowa stacja narciarska pod KrakowemPodstolice – Ski: nowa stacja narciarska pod Krakowem W połowie grudnia tego roku zostanie otwarta nowa stacja narciarska w Podstolicach (gmina Wieliczka). Ośrodek położony jest zaledwie 18 km od krakowskiego rynku i 4 km od granicy administracyjnej miasta. W pierwszym sezonie funkcjonować będą: 2 wyciągi orczykowe Tatrapoma o dł. 200 m i 350 m (65 m różnica wzniesień), […]

Dodaj komentarz