> Noc nurkowa

Noc nurkowa

Bardzo goraco zapraszam wszystkich fanatyków, wszystkich zakręconych ludzi, wszystkich nurków i nie nurkujących na Ekstremalną Noc Nurkową. Bawimy się w wielu zakatkąch kraju, jak Łódź, Kraków, Warsza

wa, Katowice, Poznań, Gdańsk itd. Startujemy… a wszystko kręci się na 360 Stopni. Przyjdź, a zobaczysz między innymi Wraki Bałtyku, rzadziej uczęszczane miejsca Morza Czerwonego, jaskinie w Budapeszcie i Australii, a na deser film o okręcie podwodnym z książki “W pogoni za cieniem”. A że się kręci na 360 Stopni nie wiadomo, co

będziecie mogli zobaczyć w przyszłym roku. Jedno jest pewne, wszystkim zakręci się w głowie.

TYTUŁY I OPISY FILMÓW:

Bałtyk Głębszy niż zwykle

MS General von Steuben 2006 5′
Parowiec w swój ostatni rejs wyruszył do Świnoujścia zimą 1945. Trafiony został u wybrzeży Polski trzema torpedami. Z 4300 pasażerów uratowano zaledwie 300 żołnierzy. Szwedzki klub Moskus wykonał na wraku szereg nurkowań rebreatherowych w 2005 i 2006 r.

MS General von Steuben 2004 30′
Dokumentacja szwedzkiej eksploracji wraku Steubena przez Deep Sea Productions w 2004 r.

MS Goya 2003 30′
Pełna wersja zrealizowanego w ramach cyklu „Podwodna Polska” dla TVP3 z udziałem Grzegorza „Banana” Dominika i Aleksandra Ostasza wideo z eksploracji MS Goi.

MS Wilhelm Gustloff 2005 40′
Włoski dokument zrealizowany przez ekipę IANTD Expeditions TG4 ukazujący zarówno historię jak eksplorację największego cmentarzyska podwodnego w historii ludzkości. Ponad 10 tysięcy ofiar, czterokrotnie więcej niż w katastrofie Titanica.

MS Graf Zeppelin 2008 60′
Wideo z dokumentacji wykonanej przez jednostkę Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej z pojazdu typu ROV. 3D, identyfikacja okrętu – wszystko co Marynarka ma na temat Zeppelina.

MS Franken 2008 7′
Największy wrak Zatoki Gdańskiej położony na głębokości 47-72 m w filmie Sławka Paćki.

Morze bardziej czerwone

Thomas Canyon 2008 11′
W części wschodniej rafa Thomas przełamuje się w niewielkie wypłycenie, na którego północnym końcu pęknięcie tworzy unikalną formację skalną o nazwie Thomas Canyon, porównywalny jedynie do The Canyon na północy Dahab. Thomas Canyon opada stromo od ok. 60 metrów przechodząc w zamkniętą, pozbawioną światła słonecznego jaskinię z dnem na 90 metrach.

Arch and Bottom of Blue Hole Dahab 3D computer graphics 2007 5′
Kolaż 3D Archa w krótkim spocie Eleny Konstatinou z Overseasmedia.

Sacred Truth 2008 60′
Godzinny dokument Eleny Konstatinou o wypadkach nurkowych w Blue Hole, Dahab.

Little Canyon 2007 7′
Prawdopodobnie najlepszy film z Little Canyon w Dahab zrealizowany w technologii HD przez Konrada Dubiela z muzyką Radosława Rasińskiego.

The Canyon 2007 9′
Tandem Dubiel/Rasiński w dahabskim kanionie. Film nazywa się Kanion, ale jest kamera schodzi jeszcze 25 m niżej.

Blue Hole 2007 5′
Film Konrada Dubiela z Archa w Dahabie.

Ras Mamlakh 2008 13′
Nurkowanie Andreja Czistiakowa w grupie pięciu nurków trimiksowych na maksymalną głębokość 65 m wzdłuż poręczówki. Czas denny ok. 20 minut, łączny czas 1,5 godziny.

Deep Canyon (poniżej Neptune Cave) 2008 15′
Czas denny 3 minuty, całkowity czas nurkowania dwie godziny. Maksymalna głębokość 117 m. Widoczne na filmie ciała dwóch egipskich nurków są śladem po tragedii upamiętnionej tablicą.

Rekord Polski w Nurkowaniu Kobiet 2007 22′
154 metry Agnieszki Łotockiej w Bells, Dahab zza obiektywu Artura Pazziego. Rekord Polski kobiet w nurkowaniu głębokim w 2007 r.

Pod ciśnieniem 2007 47′
Rekord Polski Jurka Błaszczyka z 2007 r. okiem Jacka Szymczaka. 231 m, niecała minuta czasu dennego, ponad 7 godzin dekompresji.

Piąty kontynent

Piccaninnie Ponds 2008 9′
Położona w okolicach Mount Gambier jaskinia schodząca do głębokości 80-90 metrów. Część udostępniona dla nurków – Cathedral jest wstępem do głębszego fragmentu – Chasm. Dopuszczalne są wyłącznie nurkowania powietrzne. Nurkowanie w Piccaninnie Ponds jest ograniczone do sześciu grup dziennie. Andrej Czistiakow i Ania Kozłowa byli w kwietniu 2008 r. 54 grupą zagraniczną eksplorującą jaskinię w jej historii. Temperatura wody wynosiła 16-17 stopni Celsiusza.

Tank 2008 20′
Najsłynniejsza jaskinia piątego kontynentu, 7 km poznanych tuneli, szacowana długość systemu na 10 km. Dostęp do otwartego 2 dni w tygodniu wejścia kosztuje Narodowe Stowarzyszenie Nurków Jaskiniowych 16 000$ AUD. Ostatni wypadek śmiertelny zanotowano w 1973 r.

Idle Biddy 2008 6′
Jedna z niewielu jaskiń z widocznymi i licznymi skamieniałościami. Sprzęt opuszczany jest na linie podwieszonej do „A-Frame”.

Kilsby’s 2008 6′
Raczej pieczara niż jaskinia o głębokości 65 m. Miejsce treningu grup wydobywczo-poszukiwawczych policji australijskiej.

Pines 2008 16′
Jedyna otwarta publicznie jaskinia Australii o głębokości 40-43 m. Dwa tunele, każdy o długości ok. 180 m. Jeden z nich kończy się komorą poprzedzoną wyjątkowo ciasnym przejściem i nazwaną na cześć odkrywcy Szalonym Czechem (Crazy Czech).

Bonus

Molnar Janos 2006 29′
Ania Rapp i Robert Klein w obiektywie Sławka Paćki w kwietnia 2006 r. podczas eksploracji jaskiń pod Budapesztem. 4,5 km naturalnych korytarzy o maksymalnej głębokości 75 m.

Torpedownia Miedwie 2009 8′
Konrad Dubiel z Remote Spaces w tegorocznej eksploaracji niemieckiej torpedowni na jeziorze Miedwie.

Powiązane newsy

  • Noce ekstremalneNoce ekstremalne Estremalna Noc Nurkowa - Bałtyk Głębszy niż zwykle MS General von Steuben 2006 5'MS General von Steuben 2006 5' Parowiec w swój ostatni rejs wyruszył do Świnoujścia zimą 1945. Trafiony został u wybrzeży Polski trzema torpedami. Z 4300 pasażerów uratowano zaledwie 300 żołnierzy. Szwedzki klub Moskus wykonał na […]
  • Noc wspinaczkowaNoc wspinaczkowa Opis i program Pustelnicy w górach 2008 80' Wyprawy Adama i Pawła Pustelników w Yosemity oraz równolegle Piotra Pustelnika na południową ścianę Annapurny w 2005 roku stają się pretekstem do pokazania równoległego obydwu akcji górskich, a także poszukania różnic międzypokoleniowych i podejścia do gór ojca i jego […]
  • I Festiwal Filmów Ekstremalnie Sportowych 360 stopniI Festiwal Filmów Ekstremalnie Sportowych 360 stopni Tak bawiliśmy się ekstremalnie prawie rok temu w 13 polskich miastach. 13 to chyba nie do końca szczęśliwa liczba, więc obiecujemy, że w przyszłym roku będzie znacznie, znacznie lepiei i znacznie, znacznie więcej. Bo, że będzie, to się samo rozumie. Entree! My po prostu lubimy wyzwania. Na początku zastanawiamy […]
  • Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona (tyt. oryg. The Endurance)Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona (tyt. oryg. The Endurance) OPIS FILMU reżyseria: George Butler scenariusz: Caroline Alexander And Joseph Dorma narracja: Liam Neeson gatunek: dokumentalny czas trwania: 93 min. Legendarna, niemalże antyczna na historię podboju ostatniego kontynentu wyprawa 28 śmiałków pod wodzą sir Ernesta Shackletona w przededniu I wojny światowej. […]
  • 7 Krakowski Festiwal Górski 2009 – POKAZY SPECJALNE7 Krakowski Festiwal Górski 2009 – POKAZY SPECJALNE Przed nami siódma edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. W ciągu trzech dni w Krakowie gościć będzie wielki alpinistyczny świat. A w nim wybitne górskie osobowości, podróżnicy, świetni fotograficy, film, pokazy multimedialne, dyskusje, zawody sportowe, muzyka etc. Słowem prawdziwe święto gór, którego nie można […]
  • Color MeColor Me Color Me to wysokiej klasy pełnometrażowa snowboard'owa produkcja, którą możecie obejrzeć całkowicie za darmo dzięki serwisowi Vimeo. Za film odpowiadają: Pierre Castillo Bernad i Dominik Fellmann. Produkcja: Shaba Pictures, Elmar Bossard and Ruedi Flück. Występują: Christian Bieri, Andreas Arn, Clemens […]