> „Niesportowe zachowanie” napojów energetycznych?

„Niesportowe zachowanie” napojów energetycznych?

W puszce napoju energetycznego może być nawet ćwierć szklanki cukru. Sportowcowi, który po niego sięgnie, powinna zadrżeć ręka. W USA z półek sklepowych zniknął Four Loko, napój energetyczny z alkoholem i kofeiną. Decyzję o jego wycofaniu podjęła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Instytucja orzekła, że nie ma pewności, czy spożywanie tego typu produktów jest bezpieczne. I dlatego nie powinny być wytwarzane i sprzedawane. Szum w mediach spowodował, że mało kto zwrócił uwagę na konsekwencje tego kroku. A co dalej z napojami energetycznymi niezawierającymi alkoholu, które nadal będzie można dostać w sklepach? Czy są bezpieczne i skuteczne? Kto je powinien pić, a kto nie?

Trzeba przyznać, że pytania są zasadne tym bardziej, że ostatnio opublikowano wyniki badań nad napojami energetycznymi, między innymi na temat ich wpływu na sportowców. Wnioski naprawdę dają do myślenia. Napitki energetyczne mają w swoim składzie ogromne ilości cukru (nawet ćwierć szklanki na puszkę), kofeinę i inne składniki – takie jak wyciąg ze stymulującej guarany czy aminokwas zwany tauryną. Choć często twierdzi się, że są przeznaczone dla sportowców, na pewno nie można powiedzieć, że są „sportowe”.

Jak podkreśla dr John P. Higgins, szef wydziału fizjologii sportu w Memorial Hermann Sports Medicine Institute w Houston, prawdziwe napoje dla sportowców, takie jak Gatorade, przede wszystkim nie są tak monstrualnie słodzone. Higgins jest kardiologiem i jednym z autorów nowej pracy na temat składu i działania napojów energetycznych, która ukazała się w periodyku naukowym „Mayo Clinic”. – W wielu sklepach płyny energetyczne stoją tuż obok napojów dla sportowców, tak jakby można je było stosować wymiennie – komentuje naukowiec. – Otóż, nie można.

Nie zmienia to faktu, że napoje energetyczne są coraz popularniejsze wśród osób uprawiających sport – zwłaszcza wśród studentów i uczniów szkół średnich. Gdy ankietowano tych ostatnich to okazało się, że 32 proc. uczniów-sportowców sięga po takie napoje. Rezultaty innego sondażu sugerują, że 27 proc. spośród 16 tys. badanych młodych ludzi oddających się zajęciom sportowym (najmłodsi z nich mieli po 11 lat) sięga po kofeinę. I to zwykle właśnie pod postacią napojów energetycznych, co więcej – 13 procent twierdzi, że robi to za namową trenerów.

Czy napój energetyczny może sprawić, że staniesz się jeszcze lepszym sportowcem? Wątpliwe. – Są dowody, że dzięki kofeinie więcej pracujemy – twierdzi dr Erin Duchan, pediatra i współautorka przeglądu badań na temat wpływu napojów energetycznych na sportowców opublikowanego w piśmie „The Physician and Sports Medicine”. – I rzeczywiście w pewnych okolicznościach może ona poprawić sportowe osiągi.

Tyle że dawka, potrzebna by ewentualnie poprawić wyniki, jest różna dla różnych ludzi. A efekty są krótkotrwałe – organizm szybko przyzwyczaja się do kofeiny. Badania prowadzone na grupie studentów uprawiających biegi wykazały, że bezcukrowa wersja Red Bulla – choć zawierała końską dawkę kofeiny – nie wzmacniała wytrzymałości biegaczy. Prawdopodobnie właśnie dlatego, że ich organizmy już do takiej dozy przywykły. A w dodatku, jak mówi dr Higgins, kofeina – która ma także działanie diuretyczne – może się przyczynić do odwodnienia. Poza tym duże ilości cukru w napojach energetycznych mogą powodować biegunki i inne zaburzenia układu pokarmowego. – A to na pewno nie sprzyja lepszym wynikom – ironizuje naukowiec.

Ogólny wpływ napojów energetycznych na młodszych sportowców jest dość niejasny. Jak dotąd zrobiono na ten temat stosunkowo mało badań – choć daje do myślenia to, co wykazały dwie analizy opisane w periodyku „Experimental and Clinical Psychopharmacology”. W jednym przypadku badanym podawano napoje energetyczne z różną ilością kofeiny (a także niezawierające jej w ogóle), po czym proszono o wykonanie testu. Polegał on na przyciskaniu guzika za każdym razem, kiedy na ekranie pojawiał się pulsujący zielony punkt, czy też na niereagowaniu na punkt w kolorze niebieskim. Uczniowie i studenci, którzy spożywali napoje z kofeiną reagowali szybciej niż inni. Tyle że najszybciej i najbardziej precyzyjnie działali ci, którym podano najmniejsze dawki kofeiny.

Drugie badanie nie skupiało się konkretnie na napojach energetycznych i na młodych sportowcach, ale jego rezultaty wiele mówią o interesującym nas problemie. Młodzi obojga płci w wieku 12-17 lat pili zwykłe, słodkie napoje „doprawione” różnymi dawkami kofeiny, smakiem przypominające napój Red Bull. Później pozostawiono ich w laboratorium, w którym znajdowało się różnego rodzaju jedzenie i przekąski. Okazało się, że ci młodzi ludzie, którzy spożyli największe dozy kofeiny bezbłędnie odnajdywali artykuły z dużą ilością cukru. Zdaniem autorów badań, jest to znak, że może istnieć jakiś na razie niewyjaśniony związek pomiędzy używaniem kofeiny a przyjmowaniem przez dzieci wysokoenergetycznych pokarmów. Co więcej, u chłopców, którzy wraz z napojami wchłonęli największe dawki kofeiny odnotowano największy wzrost ciśnienia krwi – choć u dziewcząt nie zaobserwowano tej zależności.

Na ostateczne wnioski płynące z badań trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. – Wciąż za mało wiemy o tym, jak napoje energetyczne działają na osoby w różnym wieku – komentuje dr Higgins. – Nie znam żadnych badań poświęconych długoterminowemu wpływowi tych środków, nic też nie wiem o tym, żeby ktoś takie badania planował.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w żaden sposób nie reguluje spraw związanych z bezalkoholowymi napojami energetycznymi, m.in. tego, jakie są w nich składniki. Producenci nie są zobligowani do udowadniania, że oferują produkty bezpieczne czy skuteczne. To czy powinniśmy pić napoje energetyczne? I czy powinny po nie sięgać nasze nastoletnie dzieci? – Na pewno nie po to, by osiągać lepsze wyniki na boisku czy bieżni – mówi dr Higgins. – Sportowcom bym w ogóle odradzał napoje energetyczne, bo to nie są tak naprawdę dla nich przeznaczone.

źródło: New York Times

Powiązane newsy

  • „The Factory” i „Michał Mycek webedit” najlepszymi filmami na Lech Bike Festiwal„The Factory” i „Michał Mycek webedit” najlepszymi filmami na Lech Bike Festiwal Tegoroczny pokaz filmów na Lech Bike Festiwal wygrał film "Michał Mycek webedit" drugie miejsce i nagrodę publiczności otrzymał "The Factory" Jeśli ktoś nadal twierdzi, że dziś w Polsce nie powstają filmy na poziomie światowym niech zobaczy na własne oczy jak bardzo się myli. To nie żadne USA, to produkcje z kraju […]
  • Ruszył IditarodRuszył Iditarod Kilka dni temu ruszył Iditarod, największy i najbardziej prestiżowy wyścig psich zaprzęgów. W tegorocznym rozdaniu bierze 63 maszerów, w tym 49, dla których nie jest to pierwszy wyścig w poprzek Alaski w życiu. Przeważają zawodnicy z USA, choć na liście znajdują się też nazwiska maszerów ze Szkocji, Kanady, Norwegii, […]
  • Kinga B. jurorem nieprzeciętnymKinga B. jurorem nieprzeciętnym Radio Euro organizuje doroczny konkurs "Nieprzeciętni". W tym roku do grona jurorów zaproszona została Kinga Baranowska, która ma ocenić, kto w ubiegłym roku dokonał czegoś szczególnego, nieprzeciętnego... Ciekawe czy może głosować sama na siebie, przeca wdrapała się na dwa ośmiotysięczniki w jednym roku, do tego […]
  • Strasząc świstakaStrasząc świstaka Może nie brzmi to zbyt przyjaźnie dla natury szczególnie, lecz jak się okaże post factum, jazda jest przyjazna wielce, a na domiar dobrego w ogóle dech zapierająca, choć pewnie jakiś tam świstak się ocknął ze snu i wrzasku narobił budząc inne borostwory i inne. W każdym razie film z jazdy Osucha po lesie narciarskim […]
  • Niebezpiecznie na ElbrusieNiebezpiecznie na Elbrusie Z powodu ostatnich ataków terrorystycznych: zniszczenia kolejki linowej oraz znalezieniu i rozbrojeniu 3 bomb w lokalnych hotelach władze zamknęły całkowicie rejon Elbrusa dla narciarzy, wspinaczy i turystów. Również z powodu grożącego niebezpieczeństwa kolejnymi akcjami terrorystycznymi, zamknięte są inne stacje […]
  • Filmowanie z perspektywy pierwszej osoby – Liquid ImageFilmowanie z perspektywy pierwszej osoby – Liquid Image Na rynku pojawiło się ostatnio mnóstwo kamer do zastosowań ekstremalnych. Spośród innych produktów wyróżniają się tym, że są specjalnie zaprojektowane do rejestracji video typu onboard,. Można je przymocować na kask czy inne niekonwencjonalne miejsce niedostępne dla zwykłych kamer. Jednak jak do tej pory nikt nie […]

Dodaj komentarz