> Narty – najlepszy sport na świecie

Narty – najlepszy sport na świecie

Niektórym narciarstwo kojarzy się z dystyngowanymi starszymi panami, którzy zjeżdżają majestatycznie po stoku. Owszem, jest to jedno z obliczy miłośników tego sportu. Jednak mają oni także drugą twarz – ekstremalną, nierozerwalnie związaną z adrenaliną i szaleństwem.

Narciarstwo – sport dla wytrwałych

Z jazdą na nartach jest podobnie jak z tą na rowerze – raz się nauczysz jej podstaw i nie zapomnisz do końca życia. Jednak dyscyplina ta wymaga od nas bardzo dobrej techniki, której nauka i szlifowanie może trwać długie lata. Przede wszystkim nie można się zrażać po nawet najboleśniejszych upadkach. Jak w każdym sporcie, aby być najlepszym trzeba ćwiczyć, upadać, wstawać i ćwiczyć nadal.

Stitched Panorama

Stitched Panorama

Podstawy jazdy na nartach są stosunkowo proste do opanowania, a gdy już przetrwamy początki, odczujemy dziką radość z poruszania się na tych dwóch deskach. Powoli możemy zacząć odkrywać kolejne techniki (jak chociażby carving, jazda na jednej narcie czy jazda tyłem)  oraz cieszyć się z „uroków” stoków (muldy, sztuczny śnieg, stromizny). Zaliczanie coraz dłuższych i bardziej skomplikowanych tras nie tylko daje nam coraz większą frajdę, ale także niesamowitą satysfakcję z pokonywania własnych ograniczeń.

Gdzie wybrać się na narty?

Kiedy tylko spadnie śnieg, już zastanawiasz się gdzie można by pojeździć na nartach? Jak wiadomo, w Polsce różnie bywa z opadami białego puchu; w ostatnich latach miłośnicy sportów zimowych porzucają rodzime stoki na rzecz zagranicznych. Nic dziwnego – warunki pogodowe z każdym sezonem są coraz gorsze, a i nasze stoki pozostawiają wiele do życzenia.

Dlatego też naszych narciarskich planów nie musimy ograniczać do polskiej zimy – w wysoko położonych stacjach śnieg pojawia się dużo prędzej niż u nas i dłużej się tam utrzymuje. W sezonie zimowym możemy zdecydować się na niedaleki wyjazd za południową granicę lub nieco dalszy do Francji, Austrii czy Włoch. Równie często miłośnicy białego szaleństwa decydują się na narty w Andorze. Natomiast jeśli wybierzemy się na lodowiec, możemy w ciemno wierzyć, że zastaniemy tam wystarczająco grubą pokrywę śnieżną praktycznie przez cały rok.

Dodaj komentarz