> MIASTO – WYZWANIE DLA KIEROWCY

MIASTO – WYZWANIE DLA KIEROWCY

Jazda samochodem po mieście stanowi spore wyzwanie, zwłaszcza dla kierowców, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia. Nie chodzi tu tylko o konieczność szybkiego podejmowania decyzji i reagowania w nieoczekiwanych sytuacjach, ale także o dużą dawkę stresu i niepotrzebnych emocji, które dodatkowo utrudniają bezpieczną jazdę. W okresach tzw. szczytów komunikacyjnych, nasza cierpliwość i umiejętność panowania nad emocjami poddawana jest szczególnie trudnej próbie, ponieważ wielu kierowców jest zmęczonych, zdenerwowanych i próbuje jak najszybciej dojechać do celu – nawet za cenę naginania przepisów drogowych i niezbyt eleganckich zachowań.
Wbrew pozorom to właśnie jazda w mieście jest najbardziej obciążająca dla silnika – częste zmiany biegu, gwałtowne przyspieszenia i zwolnienia. Wszystko to powoduje większe zużycie paliwa, ale także zwiększone obciążenie podzespołów i przy regularnym powtarzaniu źle wpływa na ogólną kondycję silnika. Dlatego ważne jest, aby jeździć płynnie, tj. utrzymywać w miarę stałą prędkość i nie hamować gwałtownie. Warto pamiętać także o tym, że najbardziej ekonomiczne jest hamowanie silnikiem, a nie hamulcem.
Coraz więcej koncernów samochodowych wychodzi naprzeciw specyficznym potrzebom kierowców, poruszających się codziennie w przestrzeni miejskiej, montując w nowych modelach specjalne żarówki do jazdy w dzień oraz ekologiczne rozwiązania budowy silnika i akumulatora (jak np. najnowsza honda cr-z). W połączeniu z rozsądną jazdą, pozwala to znacząco ograniczyć zużycie paliwa i eksploatację silnika oraz cieszyć się z komfortu jazdy w najtrudniejszych nawet warunkach miejskiej dżungli.

Dodaj komentarz