> Longboard dla początkujących

Longboard dla początkujących

Wśród miłośników szybkiej i niezwykle dynamicznej jazdy ogromną popularnością cieszy się tak zwany longboard, który polega na jeździe z użyciem długiej i szerokiej deski. Daje ona mnóstwo fascynujących wrażeń, dlatego jej zwolenników jest coraz więcej. Co powinniśmy jednak zrobić zaczynając przygodę z tym sportem?

Jaka deska?

Pierwsza decyzja powinna dotyczyć wyboru odpowiedniej dla nas deski. A jest ich naprawdę sporo. Wspomnieć można między innymi o tak zwanych downhillach, które umożliwiają rozwijanie sporych prędkości, slalomach czy trikach. Zdecydowanie polecanym produktem dla początkujących jest deska przeznaczona do Cruizingu, czyli klasycznej jazdy przed siebie, bez jakichkolwiek „udziwnień” czy dodatkowych kombinacji.

Wyróżniają się one przede wszystkich sporą długością, a także miękkością i elastycznością. Dzięki temu jazda longboardowa jest bardzo prosta – nie musimy martwić się, że coś pójdzie nie po naszej myśli. Wystarczy bowiem odepchnąć się kilka razy, by pokonać kilkadziesiąt metrów w bardzo przyjemnych warunkach. To właśnie dzięki tego typu deskom możemy zakochać się w omawianym sporcie.

Pierwsze kroki

W jaki jednak sposób uczyć się jazdy na longboardzie? Nie jest ona specjalnie trudna, dlatego każdy z nas powinien sobie poradzić. Pamiętać należy jednak o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, ważne jest ułożenie nogi znajdującej się na desce (druga będzie nam bowiem służyć do odpychania się od podłoża). Musi ona być skierowana w stronę jazdy, nie przekręcajmy jej w bok, gdyż stracimy stabilność.

W którym miejscu noga powinna zostać postawiona? Zgodnie z poradami ekspertów, najlepiej położyć ją bezpośrednio nad trakiem. Zagwarantuje nam to odpowiednią stabilizację jazdy. Kolejną istotną sprawą jest fakt, iż nasz ciężar powinien skupić się przede wszystkim na nodze znajdującej się na desce. W przeciwnym wypadku, nie rozwiniemy bowiem wystarczającej prędkości – a na tym przecież opiera się longboard!

Radość z jazdy

Skoro już odepchnęliśmy się kilkukrotnie, warto postawić również drugą nogę na desce. Najlepsza postawa w przypadku podstawowej jazdy związana jest z ułożeniem nóg pomiędzy trakami, co daje nam niewielki rozkrok. Dla uzyskania stabilności, skierujmy nogi lekko w stronę jazdy. W ten sposób nie musimy martwić się, że nasza pierwsza jazda zakończy się spektakularnym upadkiem. Ważne jest również to, aby, podczas skręcania, uginać kolana. Dzięki temu pokonamy je w sposób płynny. Gdy zaś jedziemy po prostej drodze, wyprostujmy nogi.

Oczywiście są to informacje czysto teoretyczne. Prawdziwe umiejętności jazdy na tego typu deskach uzyskiwane są w praktyce. Wystarczy parę prób, a nasza technika w sposób zdecydowany zostanie poprawiona. A trzeba przyznać, że treningi naprawdę popłacają. Longboard jest bowiem sportem niezwykle dynamicznym, który dodatkowo związany jest z wieloma technikami jazdy. Poza szusowanie przed siebie, możemy bowiem wykonywać między innymi dynamiczne skręty czy rozmaite triki. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto zainteresować się tego typu aktywnością.

Artykuł przygotowany we współpracy z Deskshop.pl

Dodaj komentarz