> Jaki sprzęt do nurkowania warto posiadać

Jaki sprzęt do nurkowania warto posiadać

Jak powszechnie wiadomo profesjonalny sprzęt do nurkowania, tak samo zresztą jak i odpowiednie umiejętności są niezbędne do rurkowania. Na naszym rynku co roku pojawiają się nowe modele sprzętu do nurkowania, dlatego też warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać naprawdę porządny sprzęt.

Jak wybrać dobry sprzęt nurkowy?

Jak wspomniano powyżej, na naszym rynku oferta profesjonalnego sprzętu nurkowego jest naprawdę bardo bogata, dlatego też wybranie tego najlepszego, wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją wielką przygodę z nurkowaniem i nie znają się na sprzęcie, powinni skorzystać z pomocy znajomym, którzy nurkują od wielu lat i chętnie pomogą nam wybrać odpowiedni sprzęt.

Jeżeli nie znamy nikogo kto zajmuje się nurkowaniem, to możemy posilić Internetem. W sieci jest bardzo wiele profesjonalnych serwisów internetowych, dzięki którym dowiemy się jaki sprzęt do nurkowania warto kupić, a które produkty należy omijać szerokim łukiem. Możemy skorzystać również z for tematycznych, gdzie doświadczeni nurkowie bardzo często polecają godny zaufania sprzęt.

Podstawowy sprzęt do nurkowania

Każdy płetwonurek jak powszechnie wiadomo jest niezależny od zasilania w czynnik oddechowy z powierzchni, gdyż zawsze zabiera go razem ze sobą pod wodę. Płetwonurka nie łączy z powierzchnią żaden przewód. Tradycyjna maska, płetwy oraz fajka umożliwia nam nurkowanie krótkie. Aby pod wodą przebywać dłużej koniecznie należy zainwestować w profesjonalny sprzęt.

Najpopularniejszym wyposażeniem każdego nurka jest oczywiście specjalna butla gazowa, w której gromadzone jest powietrze do oddychania pod wodą. W butli powietrze przechowywane jest pod zwiększonym ciśnieniem 150-300at, a nurkowie wyposażeni są w specjalny automat oddechowy, dzięki któremu można obniżać ciśnienie panujące w butli do aktualnego ciśnienia, która panuje w naszym otoczeniu. Butle napełnia się za pomocą sprężarek.

 

Wyposażenie pomocnicze

Każdy profesjonalny płetwonurek powinien wyposażyć się również w specjalną kamizelkę ratowniczo-wyrównawczą, która nie tylko zwiększa komfort nurkowania, ale co najważniejsze ułatwia odpowiednie wyważenie się na dowolnej głębokości. Pamiętać należy również i o tym, że kamizelka ratownicza-wyrównawcza podnosi poziom naszego bezpieczeństwa podczas nurkowania. W dzisiejszych czasach kamizelka zaliczana jest do wyposażenia obowiązkowego. Osoby, które planują nurkować w zimnych wodach powinny zainwestować również w specjalny skafander i pas balastowy.

Pod wodę warto zabrać również pozostałe wyposażenie pomocnicze takie jak np. manometr, głębokościomierz, ostry nóż, kompas, latarkę, czy też tabele dekompresyjne. Osoby, które planują nurkowanie na morzu powinny posiadać również sprawny ponton z specjalnym silnikiem zaburtowym, dzięki któremu błyskawicznie dotrzemy do atrakcyjnych miejsce do nurkowania.

Warto zainwestować w porządny sprzęt do nurkowania od renomowanych producentów, dzięki czemu nie tylko podniesiemy komfort swojego nurkowania, ale co najważniejsze podniesiemy również swój poziom bezpieczeństwa. Nigdy nie powinno nurkować się na niesprawdzonym sprzęcie.

Artykuł powstał we współpracy ze Dive Zone

Dodaj komentarz