> Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka?

Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka?

Zakup butów dla naszego dziecka to trudna sprawa. Bardzo ciężko ocenić czy but jest dopasowany, wygodny i czy nie obciera wrażliwej stopy. Jest to szczególnie ciężko sprawdzić, jeżeli wybieramy buty dla małego dziecka, które jeszcze nie mówi.
Rodzice kupując buty dla dziecka często popełniają wiele błędów. Jak się, więc przygotować do zakupów, aby dobrać odpowiednie obuwie?
Najczęstszym błędem jest kupno za małych lub za dużych butów. Przeważnie jednak wybieramy za duże buty tłumacząc sobie, że małemu dziecku bardzo szybko rośnie stopa. Jest to bardzo złe podejście. Noszenie za dużego obuwia może zniekształcić stopę i spowodować różne deformacje. Tak samo ma się sytuacja, gdy kupimy zbyt małe buty. Nie należy jednak kupować butów idealnie pasujących na długość, stopa dziecka musi mieć odrobinę luzu. Najlepiej, gdy jest pół centymetra luzu w buciku, wtedy dziecko może się swobodnie poruszać i nic go nie uwiera ani nie obciera. Zwróćmy uwagę na kształt buta, musi być szeroki w palcach i odpowiednio utrzymywać kształt w śródstopiu, nie uciskając przy tym stopy na przegubie. Zwróćmy też uwagę na materiał, z jakiego buty zostały wykonane.
Kolejnym bardzo częstym błędem jest zakup butów na obcasie dla małej księżniczki. Oczywiście taka mała dziewczynka wygląda uroczo, gdy ma buty na małym obcasiku, jednak bardzo łatwo może sobie skręcić kostkę.
Dziecko nie powinno nosić używanych butów, nawet, gdy wyglądają jak nowe i nie są zniszczone. Każde obuwie dopasowuje się do stopy pierwszego właściciela, więc jeśli buty były noszone przez inne dziecko to istnieje niebezpieczeństwo deformacji stopy kolejnego użytkownika.
Wybierając buty dla dziecka w wieku przedszkolnym musimy wziąć pod uwagę, że musi ono samodzielnie radzić sobie z zakładaniem butów. Lepiej w tej sytuacji nie wybierać tych sznurowanych nawet, jeśli dobrze leżą i są bardzo ładne. Zamiast tego wybierzmy takie, które mają rzepy.
Kupując buty dla dziecka pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę opinię pociechy w kwestii wyglądu i wygody obuwia.

Dodaj komentarz