> Jak uzyskać uprawnienia skoczka spadochronowego?

Jak uzyskać uprawnienia skoczka spadochronowego?

Aby móc samodzielnie skakać ze spadochronem, konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień. Można je zdobyć jedynie przez ukończenie kursu i następne zdanie egzaminu. Egzamin nie jest trudny, jeżeli jest się do niego odpowiednio przygotowanym pod względem teoretycznym i praktycznym. Konieczne jest więc znalezienie dobrej szkoły spadochroniarskiej bądź aeroklubu.

Szkolenie teoretyczne

parachute-713653_640

Kurs spadochronowy rozpoczyna się od części teoretycznej. Niektórzy mogą uważać, że jest ona zbędna, jednak dzięki niej można dowiedzieć się wielu przydatnych podczas lotu rzeczy. W trakcie skoków szkoleniowych rzadko się bowiem zdarza, by coś poszło nie tak, dlatego też szkolenie teoretyczne podejmuje kwestię niebezpieczeństw związanych z awarią sprzętu, nieprzewidzianym wiatrem czy uszkodzeniami ciała podczas lądowania. Posiadanie tego typu informacji jest niezbędne do bezpiecznego skakania ze spadochronem.

W trakcie teoretycznego kursu spadochronowego poruszane są także inne tematy. Dotyczą one m.in.: prawa lotniczego, budowy i eksploatacji spadochronów czy teorii i techniki wykonywania skoku. Ponadto kursanci zapoznają się z zagadnieniami z dziedziny meteorologii i z procedurami operacyjnymi.

Treningi bez spadochronu

Pierwsze treningi praktyczne odbywają się bez spadochronu. Są one prowadzone w salach ćwiczeniowych przypominających nieco sale lekkoatletyczne. Konieczne jest też zapoznanie się ze sposobami rozkładania i zwijania spadochronu, a także z na pozór prostą sztuką oddzielania się od samolotu.

Ważne jest również, by kurs spadochronowy obejmował sprawdzenie i poprawienie kondycji fizycznej uczestniczących w nim osób. W tym celu powinny być przeprowadzane kilkunastominutowe rozgrzewki chroniące przed kontuzjami, a następnie proste ćwiczenia fizyczne. Niezbędne jest również wykonywanie ćwiczeń praktycznych na trapezie oraz skoczni, które są najważniejszym elementem treningu praktycznego bez spadochronu.

Pierwsze skoki

Uczestnicy kursu spadochronowego muszą pamiętać, że pierwsze skoki będą wykonywać w tandemie z instruktorem. Skoki w tandemie mają na celu zminimalizowanie ryzyka, że kursant nie poradzi sobie samodzielnie w powietrzu z powodu stresu bądź braku części umiejętności praktycznych. Kolejne skoki wykonuje się już samodzielnie.

Kursanci na ogół skaczą z niezbyt dużych wysokości – średnio wahają się one na poziomie od 800 do 1200 m w zależności od pogody i pory roku oraz od ilości wykonanych do tej pory skoków przez szkolące się osoby. Egzamin na skoczka spadochronowego można zdać po wykonaniu kilkunastu skoków.

Ile kosztuje kurs?

Cena kursu spadochronowego może wynosić zarówno 2000 zł, jak i 4000 zł. Jej wysokość zależy od miejsca, w którym organizowany jest kurs, a także od ilości wykonanych podczas kursu skoków. Na ogół tańsze są szkolenia w szkołach spadochroniarskich, gdyż w nich wymaga się wykonania mniejszej ilości skoków. Podczas szkolenia w aeroklubie niejednokrotnie wymaga się oddania ponad 20 skoków. Ich cena spada co prawda wraz z ilością dotychczasowych skoków, jednak sumaryczny koszt kursu i tak jest wysoki.

Autor artykułu
Artykuł powstał we współpracy z pracownikami firmy Strefa Silesia oferującej skoki i kursy spadochronowe.

Dodaj komentarz