> Jak poprawić znajomość języka obcego?

Jak poprawić znajomość języka obcego?

Wiele osób, które mają w perspektywie posługiwanie się na co dzień językiem obcym ma w pamięci swoje oceny ze szkoły, czy też kurczowo trzyma się nawyków wyniesionych z kursów językowych, co często blokuje ich naturalne zdolności językowe. Warto pozbyć się oporów przed posługiwaniem się językiem obcym. Osoby otwarte, śmiałe, mówiące chętnie, choć z błędami, będą skuteczniejsze w komunikacji niż nieśmiały absolwent najlepszej szkoły oferującej kursy językowe za granicą. O ile praca zarobkowa nie wymaga absolutnej biegłości językowej, jak np.: w przypadku tłumacza, nie warto przejmować się drobnymi błędami, czy niedociągnięciami.

Anglojęzycznego rozmówcę dużo bardziej niż błędy gramatyczne zmartwi uporczywe milczenie i brak reakcji na postawione pytanie. Jeśli tylko pozwalają na to warunki finansowe i czasowe najlepszym rozwiązaniem są kursy językowe za granicą. Pozwalają szybko pozbyć się bariery językowej. Międzynarodowe towarzystwo i różni lektorzy dają możliwość osłuchania się z różnymi dialektami i akcentami. Są też pomocne, gdy chcemy wzbogacić słownictwo z danej dziedziny, czy odświeżyć zdobyte wcześniej umiejętności.

Oczywiście słuchanie można ćwiczyć również w domu np.: włączając zagraniczne radio internetowe, oglądając angielską lub amerykańską telewizję na „kablówce”, wyłączając napisy do filmów. Wiele wydawnictw językowych oferuje też do książek płyty cd lub dvd, które można przesłuchiwać sobie w drodze do szkoły, czy pracy. Dobrze też, by codziennym zwyczajem stało się czytanie np.: internetowych serwisów po angielsku, czy anglojęzycznej prasy. Jeśli mamy jakieś hobby np.: wędkarstwo, czy interesuje nas życie celebrytów, łatwiej będzie nam przebrnąć przez codzienną lekturę po angielsku, gdy wybierzemy pokrewne serwisy lub wydawnictwa w tym języku.

Jeśli język obcy ma nam służyć w pracy, warto notować sobie najczęściej występujące słowa i zwroty związane z wykonywanym zawodem. Słówek można szukać w słownikach tematycznych, repetytoriach, wydawnictwach branżowych. Wybierając się na kursy językowe za granicą koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj zakwaterowania i liczebność grupy na zajęciach językowych. Osoby przebywające po zajęciach wśród Polaków nie umkną pokusie posługiwania się polskim. Warto więc zatrzymać się u rodzin goszczących, by jak największą ilość czasu spędzać w obcojęzycznym środowisku.

Co jeszcze można poradzić osobom, które chcą szybko poprawić znajomość języka obcego? Tłumacze pracujący z językiem na co dzień, podkreślają, że nauka języka obcego nigdy się nie kończy. Każdy język stale się rozwija, reagując na rozwój i zmiany w życiu danego społeczeństwa. Stąd też dobrze, by nauki języków obcych nie traktować jako mozolnej i żmudnej pracy, a bardziej jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu, czy dodatkowe hobby.

Dodaj komentarz