> Czym jest stymulacja owulacji?

Czym jest stymulacja owulacji?

Leczenie niepłodności to skomplikowany i niejednokrotnie długi proces. Jedną z przyczyn niepłodności mogą być zaburzenia owulacji, które można wyleczyć za pomocą odpowiedniej stymulacji hormonalnej – w tym wypadku zastrzyk lub pigułki mogą zastąpić procedury wspomaganego rozrodu.

Czym jest stymulacja owulacji?

Mother and babyStymulacja lub indukcja owulacji, stymulacja hormonalna – pod każdą z tych nazw ukrywa się jedna z najczęściej stosowanych procedur medycznych, wspomagająca leczenie niepłodności. Metoda ta polega na podawaniu leków hormonalnych, które mają stymulować jajeczkowanie.

Leki podaje się na początku cyklu miesiączkowego, aby uzyskać większą liczbę dojrzewających pęcherzyków jajnikowych. Dzięki temu zwiększają się szanse na powodzenie leczenia i uzyskanie ciąży.

Stymulacja owulacji – dla kogo?

Indukcję owulacji zaleca się kobietom, którym dokucza brak lub sporadycznie występowanie owulacji. Stymulację stosuje się także u pacjentek z regularnymi owulacjami – wtedy celem jest zwiększenie liczby pęcherzyków Graafa, które dojrzewają w jednym cyklu. Uwaga! Nieodpowiednio dobrana dawka leków może spowodować wręcz nadmiar pęcherzyków, a to z kolei zwiększa ryzyko ciąży mnogiej.

Stymulacja owulacji jest również jednym z etapów przygotowań do zabiegu in vitro. Leki pobudzają jajniki do produkcji komórek jajowych, a gdy powstanie ich wystarczająco dużo stymulacja jest zakańczana, a komórki są pobierane już do zabiegu.

Stymulacja owulacji w INVICTA

Stymulację można przeprowadzić w oparciu o różne środki farmaceutyczne, dlatego w klinikach INVICTA lekarz dobiera leki do potrzeb danej pacjentki. Dopasowanie odpowiednich farmaceutyków nie jest proste; najpierw przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski, przeprowadza się badania i na podstawie ich wyników dopiero rozważa się, które leki będą skuteczne w konkretnym przypadku.

Celem jest nie tylko skuteczne leczenie (czego efektem powinna być ciąża pacjentki), ale również pełne bezpieczeństwo kobiety.

W klinkach INVICTA lekarz dobiera indywidualną dawkę leków dla każdej pacjentki – dzięki temu wskaźnik ciąż wielopłodowych pozostaje na niskim poziomie, podobnie jak w innych najlepszych ośrodkach leczenia niepłodności na całym świecie.

Dodaj komentarz