> 9. Krakowski Festiwal Górski – relacja

9. Krakowski Festiwal Górski – relacja

W zeszłą niedzielę zakończył się 9. Krakowski Festiwal Górski. Impreza naprawdę się udała. Festiwalowa hala mieszcząca 1400 miejsc, każdego dnia wypełniona była po brzegi. Tłumy miłośników gór spędzały czas w salach, w których odbywały się szkolenia i między stoiskami na kiermaszu odzieży i sprzętu outdoorowego. W sumie w ciągu trzech dni przez festiwal przewinęło się blisko 5 tys. osób.

 

Na miejscu pojawiło się wiele znanych i rozpoznawanych w środowisku osobistości, wśród nich na szczególną uwagę zasługuje występ trójki wspinaczy z Belgii: Nicolasa i Oliviera Favresse oraz Seana Villanueva O’Driscolla. Sukcesy i umiejętności wspinaczkowe Trio z Belville znamy doskonale. Teraz mogliśmy poznać Belgów z innej, bardziej prywatnej strony. Długo będziemy pamiętać luźny, zwariowany, wypełniony muzyką na żywo występ braci Favresse i O’Driscolla (notabene popisy muzyczne to już stały punkt występów szalonego trio, panowie przygrywają sobie również regularnie podczas wspinaczkowych wypraw). Jak powiedział Adam Pustelnik: „chłopaki nie boją się wyzwań i w skale zawsze działają na 100%”. Jak się okazuje, nie tylko w skale 🙂 To było widać na sobotnim pokazie, który porwał festiwalową publiczność także do wspólnego śpiewania refrenu piosenki „Polska ” Kultu, w oryginalnej aranżacji belgijskiego trio.

Na scenie pojawiło się oczywiście wielu innych znakomitych wspinaczy. Gościliśmy jednego z najlepszych wspinaczy skalnych, zarazem chyba najbardziej zapracowanego ekipera w Europie, Hiszpana Daniego Andradę oraz tuzów światowego himalaizmu – Kazacha Denisa Urubko i Włocha Simone Moro.

O swoich osiągnięciach, sukcesach i dramatach minionego roku opowiadali też polscy wspinacze, w tym między innymi Konrad Ociepka i Marcin Wszołek, Aleksandra Dzik, Artur Hajzer oraz Piotr Pustelnik, który otrzymał od organizatorów tort z jedną świeczką – z okazji czekającego go pierwszego sezonu wspinaczkowego po wypadku.

Po raz drugi przeprowadzono na KFG Międzynarodowy Konkurs Filmowy o Grand Prix KFG 2011. Spośród 11 produkcji jury pod kierunkiem uznanego reżysera i operatora Jerzego Surdela przyznało pierwszą nagrodę obrazowi Solitaire w reżyserii Nicka Waggonera. Doceniono między innymi „wirtuozerię obrazu, który kreuje poetycką wizję obszaru Ameryki Południowej i możliwości ekstremalnych sportów. Zmontowany w sposób zaskakująco precyzyjny podkreśla piękno gór i wymiar przestrzeni. Użycie w komentarzu fragmentu „Jądra Ciemności” Josepha Conrada kreuje wymiar filozoficzny tej opowieści” – uzasadniło jury.

Druga nagroda przypadła filmowi Cold Ansona Fogela. Jury argumentowało swój wybór słowami: „Film w sposób zaskakująco, szczery i mocny ukazuje inny wymiar wypraw himalajskich – samotność, strach i cierpienie. To one bywają ceną zwycięstwa i sukcesu”. Klasę Cold doceniła również festiwalowa publiczność, która nagrodziła film Fogela swoją nagrodą – czyli nagrodą publiczności.

Wyróżnienie (nagroda Tyrolu) otrzymał film Sztuka Wolności w reżyserii Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty. Jedna z dwóch polskich pozycji w międzynarodowej stawce, mająca zarazem premierę na 9. KFG. To 70-minutowy dokument kreślący fenomen polskiego himalaizmu, kształtowanego przez tak wielkie osobowości jak Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, czy Krzysztof Wielicki.

Równolegle do międzynarodowego konkursu, odbył się Konkurs Polskiego Filmu Górskiego, w którym wzięło udział 9 produkcji. Jury postanowiło nie przyznawać żadnej nagrody. Jerzy Surdel w bezpośredni sposób tłumaczył werdykt:
Dziś niemal każdy ma w swoim domu komputer i może zmontować film. Nie wystarczy jednak stale powielać tych samych schematów, a tak było tym razem. Zabrakło ciekawych i oryginalnych obrazów, dlatego zdecydowaliśmy się nie przyznawać nagród w kategorii Polskiego Konkursu Filmowego.
Krakowski Festiwal Górski to również ogromne emocje sportowe. Wzorem ubiegłego roku rozegrano Mistrzostwa Polski w Boulderingu. I podobnie jak podczas 8. KFG, tak i teraz frekwencja dopisała, a nawet przerosła oczekiwania organizatorów – hala wypełniona po brzegi, głośno reagująca na każdy, nawet pojedynczy ruch wspinaczy publiczność – notabene nieprzypadkowa, niewątpliwie znająca się na „boulderowym fachu” (takiej publiczności należy życzyć każdej wspinaczkowej imprezie!). Mistrzostwa pokazały, że zawody mogą stać się czymś więcej niż tylko imprezą stricte wspinaczkową – mogą przerodzić się w prawdzie, wciągające wszystkich sportowe widowisko.

A boulderowymi Mistrzami Polski zostali jedni z naszych najlepszych wspinaczy sportowych – Kinga Ociepka-Grzegulska i Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Pozostałe miejsca na podium przypadły ubiegłorocznej Mistrzyni Agacie Modrzejewskiej (2. miejsce) i Sylwii Buczek (3. miejsce) oraz Jakubowi Główce (2. miejsce) i Mistrzowi z 2010 roku Aleksandrowi Romanowskiemu (3. miejsce). MP były jednocześnie czwartą, finałową edycją Pucharu Polski w Boulderingu. Po końcowe trofeum sięgnęli Kinga Ociepka-Grzegulska i Jakub Jodłowski.

Na kolejną odsłonę KFG przyjdzie nam czekać do grudnia przyszłego roku. Będzie to jubileuszowa, 10 edycja festiwalu, która z pewnością dostarczy nam jeszcze więcej górskich inspiracji, emocji i wzruszeń. A więc, do zobaczenia za rok!
Dorota Dubicka/KFG
Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.kfg.pl

Powiązane newsy

  • 8. Krakowski Festiwal Górski8. Krakowski Festiwal Górski W dniach 3-5 grudnia 2010 roku odbędzie się 8. Krakowski Festiwal Górski. W ciągu trzech dni, na sali widowiskowej Uniwersytetu Ekonomicznego, gościć będzie wielki alpinistyczny świat.  A w nim wybitne górskie osobowości, podróżnicy, świetni fotograficy, pokazy filmowe i multimedialne, prelekcje, dyskusje, zawody […]
  • 7 Krakowski Festiwal Górski – relacja7 Krakowski Festiwal Górski – relacja Narty, a dokładnie freeride mocno i z sukcesem zaistniał na minionym, siódmym Krakowskim Festiwalu Górskim. Jest on największym polskim festiwalem górskim, a zarazem jednym z największych na świecie. Cieszy się ogromną popularnością i co ważne, zdobywa coraz więcej "wyznawców". W tym roku obiekty Uniwersytetu […]
  • ‚Grand Prix’ podwodnej fotografii w Ejlacie‚Grand Prix’ podwodnej fotografii w Ejlacie Epson organizuje szóstą już edycję Epson Red Sea 2010 Eilat Shoot-Out czyli konkursu podwodnej i nie tylko fotgrafii. Podczas trzech dni konkursu rozpoczynającego się 9 listopada 2010 Epson rozda nagrody warte ok. $80,000. W konkursie mogą uczestniczyć zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Pierwszy konkurs […]
  • Mamy dla Was kolejne ciekawe wydarzenieMamy dla Was kolejne ciekawe wydarzenie W dniach 26-28 lutego 2010 r. w minimum 15 miastach Polski, odbędzie się Przegląd filmów freeride'owych. W jego ramach zaprezentujemy wiele ciekawych i bardzo interesujących produkcji. Będą to na pewno między innymi: - laureaci Festiwalu IF3 2009 - film Łukasza Gabriela THE WHITE HOUSE Grand Prix na 7 […]
  • Grand Prix dla 180 stopni na południeGrand Prix dla 180 stopni na południe Grand Prix siódmych Spotkań z Filmem Górskim przypadło naszemu filmowi "180 stopni na południe". Jury pod przewodnictwem Matthiasa Fancka przyznało najwyższą nagrodę filmowi Chrisa Malloya w uznaniu za umiejętne połączenie tematyki górskiej z ekologią i podkreślenie wartości życia ludzkiego, którego utrata nie […]
  • Warszawski Festiwal Rowerowy 17 i 18 października 2009 r.Warszawski Festiwal Rowerowy 17 i 18 października 2009 r. W następny weekend w stolicy odbędzie się długo wyczekiwane święto miłośników 2 kółek. Na uczestników imprezy czekają takie atrakcje jak: masowy przejazd z Placu Zamkowego do Parku na Szczęśliwicach, miasteczko rowerowe Straży Miejskiej dla dzieci, Uphill Szczęśliwice - nieoficjalne Mistrzostwa Warszawy w jeździe pod […]

Dodaj komentarz