> 7 Krakowski Festiwal Górski – relacja

7 Krakowski Festiwal Górski – relacja

Narty, a dokładnie freeride mocno i z sukcesem zaistniał na minionym, siódmym Krakowskim Festiwalu Górskim. Jest on największym polskim festiwalem górskim, a zarazem jednym z największych na świecie. Cieszy się ogromną popularnością i co ważne, zdobywa coraz więcej „wyznawców”. W tym roku obiekty Uniwersytetu Ekonomicznego odwiedziło ponad 5 tys. ludzi, a dla wielu osób na wieczorne pokazy zabrakło biletów.

Narciarstwo pozatrasowe obecne było na KFG już podczas ubiegłej edycji. Pojawiły się wówczas między innymi premierowe warsztaty poświęcone tematyce freeride. Tym razem jednak mieliśmy w Krakowie podwójną, a nawet potrójną dawkę freeridowego szaleństwa.

Po raz pierwszy w konkursie polskiego filmu górskiego znalazły się aż trzy obrazy o tematyce narciarskiej, i co istotne to właśnie jeden z nich zdobył Grand Prix KFG 2009! Jury konkursu na czele z uznanym reżyserem i operatorem Jerzym Surdelem za najlepszy film uznało The White House w reżyserii Łukasza Gabryelskiego. W rolach głównych w scenerii tatrzańsko-alpejskiej wystąpili czołowi polscy riderzy – nadzieja polskiego freeridu Szczepan Karpiel, wybitny polski freestyler Jan Krzysztof Jr., Staszek Karpiel Bułecka uważany za „ojca” freestyle’u polskiego, jeżdżący w międzynarodowym teamie Volkl, Andrzej Osuchowski z Dynastar Rossignol Team Polska, mający na koncie udział w wielu filmach narciarskich i międzynarodowych zawodach freeride, i wreszcie Mateusz Gaura, znany zakopiański narciarz freeskiingowy. Dodajmy, że jurorzy docenili przede wszystkim profesjonalną jakość obrazu The White House, który pod względem montażu zdecydowanie wyróżniał się spośród pozostałych rodzimych produkcji. Zwrócili także uwagę na konsekwencję tematu, oszczędność narracji i sugestywną muzykę.

Pozostałe dwie narciarskie produkcje walczące o statuetkę to „Into the White” Kostka Strzelskiego z popisami najlepszych narciarzy freeride i freestyle (Michała Trzebuni, Piotra Gnalickiego, Łukasza Murawskiego, Michała Ślusarczyka, Jana Krzysztofa, Tomasza Paździora, Szczepana Karpiela i streetowica Piotra Pinkasa) oraz „Majesty Freeride Pro Tour” Tomasza Grzywińskiego i Dawida Krępskiego, którzy przenieśli nas na jeden dzień do austriackiego Krippenstein. W filmie wystąpili między innymi Andrzej Osuchowski (Rossignol/Dynastar), Piotr Węcławowicz (Head), Szymon Styrczula Maśniak (Majesty SKI), Staszek Karpiel (Nordica Ski), Łukasz Gabryelski (Burton) i świetny fotograf Łukasz Malinowski (Burton).

Freeride, freestyle, ekstremalny snowboarding oraz coś zupełnie szalonego i piekielnie niebezpiecznego tzw. speedriding (połączenie narciarstwa i paralotniarstwa) mieliśmy również w wyjątkowo dużej dawce na sobotnim przeglądzie filmów z kanadyjskiego Banff Mountain Film Festival. Na ekranie pojawiły się między innymi takie obrazy, jak; „Under the Influance”, „Play Gravity”, „The Unbearable Lightness of Skiing”, „Daily Strips” i „Mountain Town: The Cowboy and the Park Goddess”.

Świetnych freeride’owców mogliśmy zobaczyć na krakowskiej imprezie również „na żywo”. Niedzielne warsztaty Freeride poprowadzili Piotr Gnalicki, Kostek Strzelski, Jakub Radliński, Tomasz Dębiec, Piotr Gąsiorowski i Kris Lizak. Początkujący otrzymali solidną porcję wiedzy o tym, jaki sprzęt i trasy wybrać na początek swojej freerajdowej przygody (czyli ABC bezpiecznego freeride’u oraz miejscówki freeridowe w Europie i Polsce), a ci bardziej doświadczeni mieli okazję podyskutować o bezpieczeństwie oraz o wyzwaniach, jakie kryją w sobie trudne alpejskie tury.

Tomasz Dębiec (Poza Trasą) podsumowuje: „Warsztaty freeridowe okazały potrzebnym punktem w programie KFG, co było widać po fantastycznej frekwencji na sali. Istnieje zapotrzebowanie na informację z pierwszej ręki na temat sprzętu, bezpieczeństwa czy miejsc do jazdy. Ten nurt narciarstwa szybko się rozwija, staje się modny, docierają do nas filmy o tej tematyce, a wielu nie wie, jak samemu się zabrać za freeride. Jest to całkiem spory obszar wiedzy i umiejętności do ogarnięcia.

Więcej informacji o festiwalu, zaprezentowanych filmach i jego przebiegu znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

Powiązane newsy

  • The White House – zwiastunThe White House – zwiastun Od dzisiaj macie niepowtarzalną okazję obejrzeć zwiastun filmu "The White House" produkcji Łukasza Gabryelskiego. Film ten zdobył Grand Prix 2009 podczas 7. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Ten zwiastun to przedsmak tego, co czeka Was na 1. Przeglądzie Filmów Freeride'owych.
  • Andrzej Osuchowski „Big One”Andrzej Osuchowski „Big One” Krótko i jak najbardziej na temat - Andrzej Osuchowski "Big One" z The White House, który będziecie mogli zobaczyć w całości już niedługo na 1. Przeglądzie Filmów freeride'owych.
  • 8. Krakowski Festiwal Górski8. Krakowski Festiwal Górski W dniach 3-5 grudnia 2010 roku odbędzie się 8. Krakowski Festiwal Górski. W ciągu trzech dni, na sali widowiskowej Uniwersytetu Ekonomicznego, gościć będzie wielki alpinistyczny świat.  A w nim wybitne górskie osobowości, podróżnicy, świetni fotograficy, pokazy filmowe i multimedialne, prelekcje, dyskusje, zawody […]
  • K2 & Broad Peak Polish Expedition 2010K2 & Broad Peak Polish Expedition 2010 19 czerwca z lotniska Okęcie wyruszy polska ekspedycja, której celem będzie zdobycie drugiego co do wysokości szczytu Ziemi. W jej skład wejdą: Bogusław Ogrodnik (kierownik wyprawy), Ania Czerwińska, Darek Załuski, Tamara Styś, Marcin Miotk, Tomek Kobielski i Kinga Baranowska. Ponadto udział w wyprawie wezmą Yura […]
  • Mamy dla Was kolejne ciekawe wydarzenieMamy dla Was kolejne ciekawe wydarzenie W dniach 26-28 lutego 2010 r. w minimum 15 miastach Polski, odbędzie się Przegląd filmów freeride'owych. W jego ramach zaprezentujemy wiele ciekawych i bardzo interesujących produkcji. Będą to na pewno między innymi: - laureaci Festiwalu IF3 2009 - film Łukasza Gabriela THE WHITE HOUSE Grand Prix na 7 […]
  • Travelery za 2010 przyznaneTravelery za 2010 przyznane Marek Kamiński, Piotr Pustelnik, Anna Jackowska Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek, Rafała Nowak, Maciej Matuszyński i Mariusz Szeiba to niektórzy z wyróżnionych odkrywców przez czytelników polskiej edycji "National Geographic" i "NG Traveler". Nagroda Traveler przyznawana po raz piąty trafiła do rąk laureatów 6 […]

Dodaj komentarz