> 7 Krakowski Festiwal Górski 2009 – POKAZY SPECJALNE

Przed nami siódma edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. W ciągu trzech dni w Krakowie gościć będzie wielki alpinistyczny świat. A w nim wybitne górskie osobowości, podróżnicy, świetni fotograficy, film, pokazy multimedialne, dyskusje, zawody sportowe, muzyka etc. Słowem prawdziwe święto gór, którego nie można przegapić.

baner 7 kfg 2009

VII KFG Krakowski Festiwal Górski 2009 – POKAZY SPECJALNE.

Odchodząc od sati. Opowieść o podróżach życia – Wspomnienie Olgi Morawskiej o Piotrze.

4 XII (piątek) – 19:35-20:35

Pokaz specjalny poświęcony wybitnemu polskiemu himalaiście Piotrowi Morawskiemu, tragicznie zmarłemu w tym roku na Dhaulagiri. O ostatniej wspinaczce Piotra oraz o swojej osobistej podróży do Nepalu opowie w piątkowy wieczór Olga Morawska. Dzięki wielkiemu sercu bliskich mi ludzi dwa tygodnie po śmierci Piotrka poleciałam do Nepalu. Wsiadając do samolotu, nie doceniałam tego gestu, tej pomocy, tego pomysłu. Miałam poczucie, że w chwili, gdy przeżywam tragedię swojego życia, ktoś dodatkowo mnie męczy. Nie miałam jednak wystarczająco dużo siły, żeby zaprotestować. Poleciałam. Była to najważniejsza podróż mojego życia. W ciągu dwóch tygodni przeżyłam krańcowe załamanie po to, żeby następnie powrócić z dna rozpaczy, z wielkimi nadziejami na przyszłość. Wróciłam z myślą w głowie i sercu, że człowiek żyje tak długo, jak żyje pamięć o nim. Stąd pomysł na pokaz slajdów. Zaprezentuję na nim między innymi zdjęcia robione przez Piotrka na ostatniej wyprawie, jego dziennik, naszą korespondencję.

Piotr MorawskiPiotr Morawski –  posty na mojej stronie.

Piotr Morawski – jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Do niego (w zespole z Simone Moro) należy pierwsze w historii wejście zimowe na Shisha Pangma (8027 m) w 2005 roku. Jest także zdobywcą Annapurny Wschodniej (8010 m), Broad Peaka (8047 m) – tzw. Tryptyk Himalajski i Nanga Parbat (8125 m). W 2008 roku wszedł na dwa ośmiotysięczniki, Gasherbrum I ( 8068 m) i Gasherbrum II (8035 m). Zginął w tym roku, 8 kwietnia, na Dhaulagiri w Himalajach [news].

Olga Morawska – z wykształcenia socjolog, zawodowo dyrektor wydawniczy, prywatnie wielka miłośniczka sportu, podróżniczka oraz mama Ignacego i Gustawa. Kobieta z wielką pasją życia i nieposkromioną energią. Przez ostatnie 8 lat także dzielna żona swojego męża.

Wyprawa na Nanda Devi East (7434 m) – 70 lat polskiego himalaizmu.

5 XII (sobota) – 13:30-14:30, sala główna

W  lipcu  1939 roku polscy alpiniści zdobyli dziewiczy wierzchołek Nanda Devi East, położony w indyjskich Himalajach. Droga Polaków na szczyt prowadziła  eksponowaną  granią i w tamtym czasie była to najtrudniejsza wspinaczka człowieka w Himalajach. Sukces ten zapoczątkował wiele innych polskich osiągnięć w górach wysokich.

Nanda Devi East Expedition 2009 team Nanda Devi East Expedition 2009 team : MARCIN MIOTK, GRZEGORZ MRÓZ, JAROSŁAW WOĆKO, NARCYZ SADŁOŃ, PAWEŁ SZLACHTA, TOMASZ WALKIEWICZ, DANIEL CIESZYŃSKI, GRZESIEK SOSIŃSKI, RAFAŁ SZENDZIELARZ, JAN LENCZOWSKI.

70 lat później, w maju 2009 roku polscy alpiniści ponownie wyruszyli do Indii. Marcin Miotk, Grzegorz Mróz i Jan Lenczowski (kierownik wyprawy, wnuk Jakuba Bujaka – pierwszego zdobywcy Nanda Devi East) zaprezentują relację z tegorocznej wyprawy, której celem było powtórzenie drogi Polaków z 1939 roku.

Interesującym elementem pokazu będzie prezentacja oryginalnego materiału filmowego z   wyprawy   w  1939  roku,  odnalezionego w Londynie po kilkudziesięciu latach poszukiwań.

* Zobacz : (posty są po angielsku i po polsku)

Nanda Devi East Expedition 2009 part 8 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent. Himalaya wrap-up: over on Nanda Devi East.

Nanda Devi East Expedition 2009 part 7 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Nanda Devi East Expedition 2009 part 6 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Nanda Devi East Expedition 2009 part 5 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Nanda Devi East Expedition 2009 part 4 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Nanda Devi East Expedition 2009 part 3 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Nanda Devi East Expedition 2009 part 2 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Nanda Devi East Expedition 2009 part 1 : Polish to celebrate 70th anniversary of first ascent.

Festiwale filmów górskich :

* Zobacz :   – Mountain Film Festivals

VII KFG – 7th Krakow Mountain Film Festival. VII edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. /Version english and polish/

VII KFG Krakowski Festiwal Górski 2009 – Zapraszenie do zgłaszania filmów do konkursu.

–  Guests of 6th Krakow Mountain Film Festival – Goście VI KFG himalaiści /Version polish and english/

–  VI KFG – 6th Krakow Mountain Film Festival. VI edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. /Version english and polish/

** Źródła : – http://www.kfg.pl/http://www.wspinanie.pl/

baner 7 kfg 2009

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów

Powiązane newsy

  • Wertykal (tyt. oryg. Vertikal)Wertykal (tyt. oryg. Vertikal) OPIS FILMUreżyseria: Boris Durow, Stanisław Goworuczin scenariusz: Sergiej Tarasow, Nikołaj Raszejew zdjęcia: Albert Osipow muzyka: Włodzimierz Wysocki obsada: Margarita Koszeliowa, Aleksandr Fadejew, Georgij Kulbusz, Larisa Łużyna, Buchuti Zaqariadze czas trwania: 77 min. rok produkcji: 1966 Klasyczna […]
  • Kamiński w LunieKamiński w Lunie Bez wątpienia wielką atrakcją warszawskiej części Przeglądu Filmów "Antarktyczne Podróże" będzie osobisty udział w wydarzeniu znanego polskiego podróżnika i polarnika Marka Kamińskiego. Będziecie mogli się z nim zobaczyć i osobiście porozmawiać już w najbliższą sobotę 27 lutego o godzinie 18.00 w kinie Luna. […]
  • I Festiwal Filmów Ekstremalnie Sportowych 360 stopniI Festiwal Filmów Ekstremalnie Sportowych 360 stopni Tak bawiliśmy się ekstremalnie prawie rok temu w 13 polskich miastach. 13 to chyba nie do końca szczęśliwa liczba, więc obiecujemy, że w przyszłym roku będzie znacznie, znacznie lepiei i znacznie, znacznie więcej. Bo, że będzie, to się samo rozumie. Entree! My po prostu lubimy wyzwania. Na początku zastanawiamy […]
  • Noc nurkowaNoc nurkowa Bardzo goraco zapraszam wszystkich fanatyków, wszystkich zakręconych ludzi, wszystkich nurków i nie nurkujących na Ekstremalną Noc Nurkową. Bawimy się w wielu zakatkąch kraju, jak Łódź, Kraków, Warsza wa, Katowice, Poznań, Gdańsk itd. Startujemy… a wszystko kręci się na 360 Stopni. Przyjdź, a zobaczysz między […]
  • Noc wspinaczkowaNoc wspinaczkowa Opis i program Pustelnicy w górach 2008 80' Wyprawy Adama i Pawła Pustelników w Yosemity oraz równolegle Piotra Pustelnika na południową ścianę Annapurny w 2005 roku stają się pretekstem do pokazania równoległego obydwu akcji górskich, a także poszukania różnic międzypokoleniowych i podejścia do gór ojca i jego […]
  • 10. Warszawski Przegląd Filmów Górskich10. Warszawski Przegląd Filmów Górskich W czwartek w kinie Wisła 12.12.2013 w trakcie WFFG odbęda się pokazy od 18.30 Jeremy Jones: Jeszcze dalej, USA, 2012, 85' (snowboard)  od godz. 20.30.  Wszystko co mogę (All I Can) – USA, 2011, 76', reż. E. Carsland, D. Mossop. Dla przypomnienia zamieszczam dla Was zwiastuny filmów, a poniżej pełen program […]

Dodaj komentarz