> WAKACJE POD ŻAGLAMI

WAKACJE POD ŻAGLAMI

To z pewnością jeden z najciekawszych pomysłów na spędzenie urlopu: codziennie otacza nas bezmiar morza, mamy możliwość zwiedzenia wielu malowniczych zakątków niedostępnych drogą lądową, zaś podczas rejsu możemy zażywać kąpieli słonecznych, wędkować lub nurkować. Dzięki wielu formom spędzania wolnego czasu rejsy jachtem są świetną formą wypoczynku dla osób o różnych oczekiwaniach: zarówno wielbicieli spokojnego relaksu z dala od tłumów, jak i aktywnych turystów, nastawionych na zwiedzanie. Co ważne, wakacje na pełnym morzu pozwalają nam uniknąć zatłoczonych, głośnych kurortów i zaplanować urlop w taki sposób, jaki najbardziej nam odpowiada.

 

Jak wypożyczyć jacht?

Aby zacząć przygodę na pełnym morzu, wystarczy skorzystać z usług firm oferujących wynajem jachtów. Do wyboru mamy od kilku do kilkunastu rodzajów statków, zróżnicowanych pod względem typu (żaglowy lub motorowy), ceny wynajmu i dodatkowych udogodnień, takich jak klimatyzacja czy GPS. Wystarczy wybrać jeden z nich i skorzystać z formularza internetowego, zaznaczając w nim datę wypłynięcia i zakończenia podróży, ilość osób oraz inne szczegóły niezbędne do organizacji wyjazdu. Jeśli nie posiadamy patentu żeglarskiego, możemy zarezerwować rejs ze sternikiem, który dopasuje trasę podróży do naszych potrzeb. W takim przypadku to my decydujemy o długości trwania rejsu, czasie jego rozpoczęcia i zakończenia, a także punktach przystankowych. Podróż jachtem ma niewątpliwie tę zaletę, że pozwala zaoszczędzić na kosztach noclegu – nie musimy dodatkowo płacić za hotel czy pensjonat, ponieważ po zwiedzeniu miasta wracamy na pokład. Tutaj możemy również spędzać wieczory, organizując imprezy z rodziną lub przyjaciółmi biorącymi udział w rejsie.

 

Wybieramy kierunek podróży

Gdzie najlepiej wyruszyć jachtem? Najpopularniejsze trasy wiodą wzdłuż polskiego wybrzeża, a także do Szwecji, Danii, Chorwacji, Grecji i Łotwy. Wybierając się w podróż ku naszym północnym sąsiadom, warto uwzględnić w planach zwiedzanie Trelleborgu, urokliwych miasteczek Malmo i Lund, zielonej wyspy Borhholm oraz oczywiście zachwycającej Kopenhagi, pełnej prawdziwych pereł architektury. Na tej trasie znajdziemy wiele miejsc z idealnymi warunkami do nurkowania. Wspaniałą przygodą będzie również rejs do Grecji, która nieustannie cieszy się zainteresowaniem wśród polskich turystów. Taka podróż da nam nieporównywalną możliwość obcowania z atmosferą antyku, spróbowania słynnej śródziemnomorskiej kuchni oraz zakosztowania otwartości mieszkańców tego regionu. Niezapomniane wakacje czekają na nas również w Chorwacji, która charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową, zapewniającą malownicze widoki. W tym regionie warto zobaczyć przede wszystkim Korculę, Lastovo, Vis, Brać i Mljet. Perła Bałkanów zachwyci nas również pięknymi plażami, niezawodną pogodą i wybornym winem. Wybierając się w podróż do Łotwy, koniecznie zwiedźmy Kłajpedę i Lipawę, bogate w wiele ciekawych zabytków.

 

Rejsy szkoleniowe

Jeśli chcemy połączyć urlop z możliwością zdobycia nowych umiejętności, możemy zdecydować się na szkoleniowy rejs po Bałtyku, przygotowany z myślą o osobach chcących zdobyć patent żeglarski. Zajęcia podczas kursu prowadzone są przez skipperów mających wieloletnie doświadczenie na morzu. Nauka obejmuje sterowanie jachtem na silniku i pod żaglami, nawigację na mapach i GPS, podstawy meteorologii, łączność na morzu oraz zasady bezpieczeństwa. Rejs kończy się przyznaniem zaświadczenia o ukończeniu kursu oraz wydaniem opinii na temat osiągnięć. Dla osób chcących kontynuować naukę organizowane są ponadto eventy żeglarskie, regaty, rejsy jachtem motorowym i wiele innych atrakcji.

Dodaj komentarz